İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Pozantı'da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için "İşsiz gençler umutsuz halde, çiftçinin durumu rezalet, patateste geçen sene döktünüz bu sene biraz para edecek oldu, şimdi Tarım ve Orman Bakanı çıktı, patates ekmeyi 142 bin dönümde, 25 ilde yasakladı”. " ifadelerini kullandı.

Meral Akşener, Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesinde, 15 Temmuz kahramanı Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret edip, ailesine başsağlığı diledi.

AKŞENER: ‘GİDİŞAT İYİ DEĞİL’

Akşener, ardından Bor ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu, çay bahçesinde ilçe sakinleriyle sohbet etti. Daha sonra Niğde yeni çarşıda düzenlenen mitingde konuşan Meral Akşener, EYT’lilerle ilgili olarak şunları söyledi;

‘PATATES EKİMİ 25 İLDE YASAKLANDI’

“Sert dil ne diye soracak olursanız; ekonomi berbat, işsizlik had safhada, tarım çöktü, EYT’lilerin durumu kötü, işsiz gençler umutsuz halde, çiftçinin durumu rezalet, patateste geçen sene döktünüz bu sene biraz para edecek oldu, şimdi Tarım ve Orman Bakanı çıktı, patates ekmeyi 142 bin dönümde, 25 ilde yasakladı”.

‘BİZE DESTEK OLUN’

“Bunları konuşturmamak için, sizin dertleriniz kamuoyunda konuşulup bu dertlere çare olunmasının üzerinde durulmasın diye bu sert dil her gün artarak devam ediyor. Bir haftamız kaldı. Bir haftanın sonunda bir karar vereceksiniz. Elbette size buradan sesleniyorum; Mümin İnan’a oy istemek için geldim” dedi. Emeklilikte yaşa takılanların durumunu Meclise getirdiklerini vurgulayan Akşener, şunları kaydetti:

‘KULAKLARINI ÇEKMENİZ LAZIM’

“Artık sizin isteme vaktinizdir. Emeklilikte yaşa takılanların durumunu Meclis’e getirdik, EYT’lilere ‘türedi’ dedi. Çünkü artık seçmen de velinimet değil, ‘nasıl olsa ne istiyorsam yerine getiriyor’. Çiftçi 6- 6,5 liraya mazot kullanıyor ama maalesef yatlar ÖTV’siz kullanıyor. Bütün bunlara baktığınız zaman tarımda üreten bir Türkiye’nin, 4 yıllık üniversite mezunu olup iş bulamadığı için mutsuz olan çocukların üreten belediyeciliğe üreten Türkiye’ye ihtiyacı var. Bunun yapılabilmesi için 31 Mart’ta Niğde’de kulağı çekeceksiniz.” Diyerek seçmenlerden destek istedi.

PAKDEMİRLİ ‘YASAK YOK AMA KARANTİNA OLABİLİR’ DEMİŞTİ

Bakan Pakdemirli, sosyal medyada 25 ilde patates ekiminin bazı alanlarda yasaklandığı yönündeki paylaşımlar yapıldığını belirterek, bu paylaşımların kesinlikle doğru olmadığını belirtti. Bakanlığın hem üreticiyi hem de tüketiciyi düşündüğünü savunan Pakdemirli, şunları söyledi:

‘PATATES EKİMİ KESİNLİKLE YASAK DEĞİL’

"Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şeyin sosyal medyada paylaşıldığı yönünde bana bilgi geldi. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı duydum. Ekim alanlarının karantinası ile ilgili belki bir şey olabilir ama bu karantina alanlarının son 4 yıl içinde en fazla bin dekar artı veya eksi yönünde değiştiğini görüyoruz. Yani dün olan bir süreç bugün de devam eden yarın da devam edecek. Patates ekim alanlarının hastalıklı olan kesimlerinin karantina altına alınmasıyla patates ekiminin doğru olmadığı bakanlık tarafından açıklanan yerlerdir." diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ DÜNYANIN EN BÜYÜK PATATES ÜRETİCİSİ MCCAİN FOOD’un DANIŞMANIYDI

Hükümetin 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlaması tepkilere neden olurken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Food’un Danışmanı olması tartışmaların boyutunu başka bir noktaya taşıdı.

Hükümet tarafından, 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton patates için gümrük vergisi sıfırlandı. Türk firmalarının, Tarım Bakanı Pakdemirli’nin danışmanlığını yaptığı McCain Food’dan ne kadarlık gümrüksüz ithalat yapılacağı ise merak konusu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ