Maske satışı bir ay içinde devlet dağıtımından tekrar özel sektörün eline geçti. Dağıtımda yaşanan aksaklıklar büyük kafa karışıklığı oluştururken Cumhurbaşkanı Erdoğan halkın uygun fiyatta maskeye ulaşması için fiyatlara bir üst sınır getirileceğini açıkladı.

‘KESİNLİKLE YASAK’ DEMİŞTİ

Oysaki Erdoğan Nisan ayında yaptığı açıklamada ‘Kesinlikle para ile maske satışı yasaktır. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretim planlamalarımız vardır. Ücretsiz şekilde maske ulaştırmaya kararlıyız” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre halkın maskeye ucuz erişebilmesi amacıyla üç katlı cerrahi maskelerde fiyat tavanı belirlenecek.

AKŞAM SUÇLUYU BULDU 'ECZANELER'

Muhalefet, salgın sürecinde maske dağıtımında yaşanan sorunları "beceriksizlik" olarak yorumlarken; Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı'dan dikkat çeken bir çıkış geldi.

‘ECZANELER SUÇLU’

Pazarcı, maske dağıtımında "asıl suçlunun" eczanelerin olduğunu iddia ederek, "Eczanelere maske dağıtımı yapan depo çalışanları ile konuştum... 'Kapılarına götürüyoruz, bazı eczaneler istemiyor' dediler. Sonrası malum: Cama bir 'Maske yok' yazısı asıyorlar. Muhtemelen sorana da "gelmedi" cevabı veriyorlar. Suç devlete atılıyor!" şeklinde paylaşımda bulundu.

NELER YAŞANDI
Salgının ilk ortaya çıktığı günlerde fırsatçılar maskeleri fahiş fiyatlara satıyordu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tanzim satışlarını yapılacağını açıklamıştı. Tepkilerin gelmesinin ardından ücretsiz maske ve kolonya dağıtılacağı belirtildi. İlk olarak PTT görevlendirildi, daha sonra e-devlet'ten başvurular yapılarak 5 maske dağıtıldı. Bu kez de kod sorunu yaşandı. Kimi vatandaşlara kod geldi, kimilerine maske teslimi haftaları buldu. Son olarak ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen "Hayat Eve Sığar" mobil uygulamasına ücretsiz maske kodu özelliği ile güncellendi. Uygulama "Maske Talep Et" özelliği eklendi.

Kaynak: Yeniçağ/ gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ