YSK'nın 'aynı kurullara yeniden görev verilmesi kararını AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel eleştirdi ve “YSK’nın bu kararını doğru bulmuyoruz” dedi. YSK’nın Şişli Seçim Kurulu’ndan gelen “hakkımızda soruşturma var. Bu işi sağlıklı götüremeyiz. Bunu değerlendirin” diyerek görüş sorması üzerine “Göreve devam” kararı aldığını hatırlatan Özel, “Bu kararınızı gözden geçirin” diyerek başvuru yapmayı düşündüğünü söyledi.

‘AYNI KURULLARA GÖREV VERMEK DOĞRU DEĞİL’

Özel bugün yapacağını söylediği başvuruda, “Haklarında soruşturma olan seçim müdürleri hakkında bir işlem yapmanız, değiştirmeniz, oraya başka müdürleri göndermeniz gerekir” diyeceklerini, soruşturma geçiren İlçe Seçim Kurulları başkanları için de “Hakim Savcılar Kurulu’na bildirin. Yerlerine daha kıdemli hakim gönderin” müracaatında bulunacaklarını söyledi. Özel, YSK’nin bu kararını doğru bulmuyoruz

CHP KARARA TEPKİLİ


31 Mart seçimleri sonrasında sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddia edilen ilçe seçim kurulu başkanları ve müdürlerinin 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde yeniden görev almasına CHP'den tepki geldi.

‘KUSUR YOKSA SEÇİM NEDEN İPTAL EDİLDİ’

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi. Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin yeni kararına sosyal medya hesabı Twitter'dan tepki gösterdi. Öztrak tweetinde şu ifadeyi kullandı:

‘NEDEN İPTAL ETTİNİZ’
“İlçe Seçim Kurulu Başkan ve müdürlerinin kusuru varsa aynı Başkan ve müdürlerle seçimi yenilemek neden? Başkan ve müdürlerin bir kusuru yok ise seçimi yenilemek neden?”

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ