Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, emperyal ülkelerin çıkarları uğruna Türkiye'yi sürüklemek istediği Orta Doğu bataklığından, bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği ile kolayca çıkabileceğine işaret etti.

‘SURİYE İLE İLİŞKİLER GELİŞTİRİLMELİ’

Emperyal ülkelerin çıkarları uğruna Türkiye'yi sürüklemek istediği Orta Doğu bataklığından, bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği ile kolayca çıkabileceğine işaret eden Tantan, "Suriye ile ilişkiler süratle geliştirilmeli, hem devlet yönetimleri hem de tarihsel bağlara sahip halklar arasındaki ilişkiler kuvvetlendirilmelidir" dedi.

‘IRAK’IN DURUMU İBRET OLMALI

Irak'ın nasıl bölündüğünün akıllardan çıkarılmaması gerektiğini anlatan Tantan, aynı senaryonun Suriye'de tekrarlandığını, peşinden İran ve Türkiye'nin de hedefe konulacağının artık herkes tarafından bilenen bir gerçek olduğunu belirtti.

‘BU OYUNA GELMEYİN’
ABD ve İngiltere'nin, asırlardır birlikte yaşayan bölge halkları arasına kin ve nefret tohumları ektiğini, kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya düşman ettiğini, sınırları değiştirdiğini, bu sayede başta enerji olmak üzere doğal kaynaklara el koyduğunu hatırdan çıkarmamak gerektiğini söyleyen Tantan, "Irak ve Suriye'de yaşananlar, Arap'ı Kürt'e, Kürt'ü Türk'e düşman etmektir" dedi.

Türkiye için asıl sorunun Doğu Akdeniz olduğunu ifade eden Tantan şunları söyledi:

‘SURİYE VE LÜBNAN DEVREYE ALINMALI’

"Doğu Akdeniz havzasında kıyısı olmayan ülkeler arsızca Türkiye'yi tehdit ediyor. Kanunsuz hareket ettiğimizi küstahça söylüyorlar. Türkiye tarihsel ve kültürel derinliğinden gelen birikimlerini kullanarak Afrika'dan, Asya'nın derinliklerine kadar birliktelikler yaparak gücünü uluslararası alanda geliştirmek mecburiyetinde. Dış politikadaki edilgen yapıdan kurtulmalı ve Türkiye'nin milli çıkarları için Suriye ve Lübnan ile birlikte münhasır ekonomik bölge ilan edilmeli.”

‘BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ŞART’

“ Mısır ve Filistin de bu birlikteliğe katılmalıdır. Tunus ve Libya'nın da desteği alınırsa İsrail ve Yunanistan, Türkiye'nin yanına gelmeye mecbur kalacaktır. Çünkü bu bölgedeki doğal gaz ve petrolün Avrupa'ya aktarılmasında Türkiye'nin imkânları daha yüksek. Enerjinin Türkiye üzerinden aktarılması maliyetleri de düşürüyor. Mavi Marmara olayından sonra İsrail bölgenin gücü benim dediği için gerek Doğu Akdeniz'de, gerek Ortadoğu'da Türkiye'nin güçlenmesini istemiyor. F-35 uçaklarının alınmasını engelliyor, bu açık ve net belli."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ