Kürdistan Parlamentosu tarafından Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na seçilen Neçirvan Barzani yemin ederek göreve başladı. Törende yerli ve yabancı yaklaşık bin 200 konuk da hazır bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Oysaki Erdoğan HDP'ye 'İstiyorsanız Kuzey Irak'ta Kürdistan var. Defol oraya gidin." demişti.

Başkent Erbil’deki Saad Abdullah Konferans Salonu’nda saat 11:00’de başlayan yemin töreni, sözde Kürdistan şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

ÇAVUŞOĞLU SAYGI DURUŞUNDA


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından peşmergenin kontrolü altındaki Erbil'e giderek bir dizi temaslarda bulunmuştu. Seçimlerin ardından böyle bir ziyarette bulunulması, "AKP'nin Barzani aşkı yeniden kabardı!" olarak yorumlanırken, ziyaret tartışmaları da beraberinde getirmişti.

SÖZDE "KÜRDİSTAN ŞEHİTLERİ" İÇİN SAYGI DURUŞUYemin programının öncesinde sözde "Kürdistan şehitleri" için saygı duruşu yapıldı.Mehmetçiğin kanı eline bulaşmış teröristler için yapılan saygı duruşuna Mezut Barzani, Neçirvan Barzani ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da eşlik etmesi dikkat çekti.

BARZANİ'NİN YEMİN TÖRENİ İÇİN GİTTİ!

Çavuşoğlu, şimdi de peşmerge yönetimine 'başkan' seçilen Neçirvan Barzani'nin yemin törenine katılmak üzere tekrar Erbil'e gitti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Bakanımız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı olarak seçilen Neçirvan Barzani'nin yemin törenine katılmak üzere bugün Erbil'i ziyaret edecektir. Sayın Bakanımızın ziyaret vesilesiyle Erbil'de Iraklı üst düzey yetkililerle temaslarda bulunması öngörülmektedir" denildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ