Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2383 görüntülenme )

AKP Kürt Aday Avında

7 Haziran seçimlerinde başta büyükşehirler olmak üzere Güneydoğu’da HDP’ye oy kaybeden AKP, oyları geri almak için ‘Kürt adayları’ listeye koyacak.
 7 Haziran seçimlerinde başta büyükşehirler olmak üzere Güneydoğu’da HDP’ye oy kaybeden AKP, oyları geri almak için ‘Kürt adayları’ listeye koyacak.

7 Haziran seçimlerinde AKP’den HDP’ye yaklaşık yüzde 4.5 oy gittiği hesaplandı. HDP İstanbul’da oylarını 5.34’ten 12.42’ye çıkartırken, bu ilde AKP’nin oy kaybı yüzde 9 oldu. AKP, giden oyları 1 Kasım’da geri almak için çalışma yürütüyor.

SADECE 1 KÜRT ADAY

İstanbul 88 milletvekili çıkarıyor. AKP, 7 Haziran’da bu ilden Kürt kökenli sadece bir ismi (Mehmet Metiner) aday gösterdi. Bu nedenle HDP’ye büyük geçiş yaşandı. Şimdi bu ilde Kürt aday arayışı yoğunlaştı.

İSTANBUL’A TRANSFER

AKP Mersin, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi illerden aday gösterdiği bazı isimleri İstanbul’a kaydırmanın hesabını yapıyor. Örneğin 7 Haziran’da Mersin milletvekili seçilen Muhsin Kızılkaya’nın bu defa İstanbul’dan adaylığı gündemde.

‘KARDEŞ YARIŞINA’ ÖNLEM

7 Haziran seçiminde Doğu ve Güneydoğu illerinden aynı aileden aday gösterilen AKP-HDP’lilerin yarışında iktidar partisi kaybetti. Bitlis’te Safder Gaydalı, Hakkari’de Rüstem Zeydan seçilemedi. Şimdi daha farklı aday arayışına girildi. Aşiretlerin oyunu alacak, tabanı olan isimler listede yer alacak.

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu Haber Milyonlarca Ev Sahibini İlgilendiriyor! Terör Örgütü PKK Hastaneyi Vurdu MERKEL'den ERDOĞAN'a KRİTİK MESAJ! ŞIRNAK'TA PATLAMA! ABD'YE ZAHAROVA'DAN İLGİNÇ YANIT! FLAŞ! Erdoğan'dan REFERANDUM Çağrısı! Karaciğerin Sinsi Düşmanı Hepatit Nasıl Bulaşır? Şehidin Kızı İsyan Etti !

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Atatürk Orman Çiftliği'ne NE OLDU!