Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda yaşanan ağaç katliamına tepkiler devam ederken, benzer bir haber de Eskişehir’den geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Eskişehir'in Beylikova, Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerinde demir ve nikel madeni için talep edilen kapasite artırımını projesi onayladı.

‘SIKINTI YOKMUŞ’


Çevre örgütlerinin "187 bin 225 ağaç kesilecek" tespitinde bulunduğu Krom Manyezit Ocağı kapasite artışı ve demir nikel ocağı tesisi için Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü İzin İrtifak Şube Müdürlüğünün ‘Ormancılık açısından sakıncası yoktur’ raporu verdiği ortaya çıktı.

‘ORMANCILIK İÇİN KAÇ AĞAÇ KESMEK SAKINCALI?”

Bölgede Orman Bölge Müdürlüğü tarafından önceki yıllarda ağaçlandırma çalışması yapıldığını belirten Beylikova Yardımlaşma Kültür ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Tolga Savaş “187 bin 225 adet ağacın kesilmesi ormancılık açısından sıkıntı yaratmıyorsa, ormancılık açısından sıkıntı yaratacak ağaç kesilme adedi kaçtır? ÇED raporunda tesis için tapulu arazilerin kiralanacağı ya da satın alınacağı, anlaşma sağlanamazsa kamulaştırılacağı belirtilmekte olup her şartta tesisin yapılacağı mı belirtilmektedir?” diye konuştu.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Mahalle muhtarları tarafından yargıya taşınan konunun yakın takipçisi olacaklarını belirten Savaş, “Yapılacak olan tesisin ve ÇED raporunun tekrar gözden geçirilmesinin gerekliliğini, beş mahalle halkının sürece dahil edilerek konunun mahalle halkı, sivil toplum kuruluşları ve tüm kurum-kuruluşların çekinceleri giderecek şekilde baştan sona kadar tekrar değerlendirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ