Politika
18 Kasım 2018 ( 1312 görüntülenme )

'AKP KAYSERİ'DE YARIŞ HIZLANIYOR'

AKP’de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni ile eski DSİ Bölge Müdürü İbrahim İndap aday adayı oldu. Mevcut Başkan Mustafa Çelik ile Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Bükükkılıç da “Biz de varız” diyor.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER: ÇEPNİ VE İNDAP

AKP’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirleme çalışmalarında öne çıkan isimler giderek netleşiyor. AKP Kayseri İl Başkanlığı’na aday adaylığı için üç isim başvurdu. Başvuru takviminin son günü aday adaylığı dilekçesi verenler arasındaki dikkat çekici isim, eski Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni. İki yıl önce TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nden emekli olan elektrik mühendisi Çepni, politikada yeni bir yüz.

ESKİ DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ DE BAŞVURDU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yapan ikinci isim de eski bir bürokrat. Başvuru için tanınan sürenin son gününde başvuran İbrahim İndap, eski Devlet Su İşleri Bölge Müdürü. Aday adaylığı için başvuru yapan üçüncü isim ise Kayseri’nin Talas Belediyesi’nde çalışan Cengiz Mirap.

ADAYLIK İÇİN MÜRACAAT ŞARTI YOK

Kayseri’de büyükşehir belediye başkan adaylığını AKP Genel Merkezi belirleyecek. Ancak belirlenecek ismin aday adaylığı başvurusu yapması şartı yok. Genel merkez mevcut belediye başkanlarından birini de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edebilecek.

MEVCUT BAŞKANIN KADERİ ANKETLERE BAĞLI

Eski Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirilmesiyle Belediye Meclisi tarafından bu göreve seçilen mevcut Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, 2019 yerel seçimlerinde AKP'den adaylık için istekli. Çelik’in aday gösterilip gösterilmeyeceği, parti tarafından il genelinde yürütülen kamuoyu yoklamalarından gelecek sonuçlara bağlı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmayı arzulayan bir diğer isim de halen Melikgazi Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Memduh Büyükkılıç. Büyükkılıç son 30 yıldan bu yana bir dönem Refah Partisi’nden üç dönem de AKP'den belediye başkanı seçildi. Üç dönem kuralı işletilirse Büyükkılıç’ın adaylık şansı yok.

Kaynak: T24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ