1768 görüntülenme02 Ekim 2019
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Toplantı sürerken kameralar karşısına geçen AKP Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yüzde 50+1 oy tartışmasıyla ilgili de Çelik, " AK Parti’nin gündeminde böyle bir mesele yok, Faruk Çelik kendi kişisel görüşünü söylemiş. Bu bir yapboz tahtası değil.’ dedi.

‘BU YAP BOZ TAHTASI DEĞİL’

Çelik, cumhurbaşkanı seçimimde alınması gereken yüzde 50 artı 1’in değiştirilebileceğine yönelik tartışmalara ilişkin ise “AK Parti’nin gündeminde böyle bir mesele yok, Faruk Çelik kendi kişisel görüşünü söylemiş. Bu bir yapboz tahtası değil. AK Parti millet iradesini en üstte tutan bir siyasettir. Baraj yüzde 50 oldu. Daha önce rahatlıkla iktidarı alabileceğimiz rakamlar dururken neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçelim. Yüzde 50 barajı getirdiğinizde çok sayıda vatandaşı bir araya getireceğiniz bir siyaset geliştirmek zorundasınız. Vatandaş oyunu verdiği anda hükümetin nasıl kurulacağı belli” dedi.

ERDOĞAN’DAN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR


Cumhurbaşkanı Erdoğan, (Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 artı 1'in düşürülmesi tartışması) Bunu revize edip gündeme getirmek siyasetçi ciddiyetiyle yakışmaz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN 'HAZIRLIĞIMIZI YAPAR MECLİS'E GETİRİRİZ DEMİŞTİ

AKP’den iktidarda kalmak için yeni bir hamle geliyor. Eski bakan Faruk Çelik’in gündeme getirdiği ‘Yüzde 50+1’ zorunluluğunun ortadan kalkması için bir çalışma başlatılacağının ilk sinyalleri geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yüzde 50+1 barajının aşağı çekilmesi tartışmalarına ilişkin bir soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ön hazırlığımızı yapar Meclis'e getiririz" dedi.

Kaynak:Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ