Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, AKP İlçe Başkanlığı, 31 Mart yerel seçimler öncesi, Ezine İlçe Seçim Kurulu’na 650 seçmenin adada yaşamadığını belirterek, itirazda bulundu. İtiraz listesinde birkaç gün önce onur ödülü alan muhtar, adada 30 yıldır diş hekimliği yapan bir kişi hatta yedi göbek adalı bir kişi bile bulunuyor.

POLİS ZORUYLA ARAŞTIRMA

İlçe Seçim Kurulu da kolluk kuvvetlerine adres tespiti yaptırdı. Adreslerinde bulunmadıkları gerekçesiyle haklarında tutanak tutulan bazı vatandaşlar, bugün elektrik ve su faturalarıyla polis ile jandarma karakoluna giderek, adada yaşadıklarını beyan etti.

AKP MUHTARA BİLE İTİRAZ ETTİ

Bozacada’da toplam seçmen sayısı 2 bin 476.Yerel basında çıkan haberlere göre, itiraz listesinde adaya sonradan yerleşen adalıların yanı sıra adada muhtarlık yapan, iki gün önce Onur Ödülü’ne layık görülen Mehmet Uysal, adada 30 yıldır diş hekimliği yapan Rıdvan Aldemir, Muharrem Yıldız, Fırat Tunabay, Cihan Başol, yedi göbek adalı Zehra Talay, Nurhan Güner gibi birçok kişi bulunuyor.

Adres tespitinde mağdur edildiklerini öne süren vatandaşlara Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz, Bozcaada CHP İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş, İYİ Parti Bozcada İlçe Başkanı Şafak Güler de destek verdi.

‘BUNLARIN AMACI OY KULLANDIRMAMAK’

Bozcaada Belediye Başkanı Yılmaz, “Eğer bu itirazlara müdahale edilmezse bu vatandaşlar yalnızca Bozcaada’da değil, hiçbir yerde oy kullanamayacak. Dolayısıyla biz bu haklarını kaybetmemeleri için tanıdığımız, bildiğimiz, Ada’da en az sekiz, 10 haftasını, 12 ayını geçiren bütün insanlara parti gözetmeksizin ulaşıyoruz” diye konuştu.

20 yıldır adada yaşadığını ifade eden Şeyda Eşsiz ise, “Birinci adresim Bozcaada, ama annem rahatsız olduğu için birkaç ay da İstanbul’da yaşıyorum. Durumu öğrenince hemen adaya geldim. Sorunun çözülmesini istiyorum” dedi. AK Parti Bozcaada İlçe Başkanı Burak Aktan ise, 650 seçmene itiraz ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

AKP: ‘ARAŞTIRILSIN DİYE LİSTE VERDİK’

“Bu liste, Bozcaada’da ikamet edip etmedikleri, yerlerinde oturup oturmadıkları araştırılması için İlçe Seçim Kurulu’na verilmiştir. Bunlarla ilgili kararı İlçe Seçim Kurulu verecektir. Yanlışlıkla yazılan adresler varsa bunlar düzeltilecek. Çözüm konusunda biz de elimizden gelen neyse yapmaya hazırız. Biz bu adres tespiti süresince birtakım adreslerde, restoranlarda, işletmelerde, işletme evlerinde 10-15 kişi yazdırıldığını tespit ederek, bunlara itiraz ettik.

‘ADRESTE OLAYAN VAR OLABİLİR’

“Adada adreslerinde tespit edemediğimiz kişilere de itirazlarda bulunduk. Her vatandaşımızın oy kullanması demokratik bir hakkıdır. Demokrasinin bize verdiği en temel haklardan bir tanesidir. Biz kimsenin seçimlerde oy kullanılmaması için bir itirazda bulunmadık. Her vatandaşımız tabi ki oyunu kullanacak.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ