Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2443 görüntülenme )

AKP Çankırı'da 1 Vekil kaybedebilir

Eldivan, Orta ve Şabanözü İlçe Seçim Kurulları bu ilçelerde oyların yeniden sayılmasına karar verdi
 MHP Çankırı İl Başkanı Çetin Kapdan, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından sonuçlara ilişkin yaptıkları itirazların 3 ilçede kabul edildiğini bildirdi.

Kapdan, yaptığı açıklamada, seçimlerin hemen ardından 3 ilçede itirazların kabul edildiğini belirterek, “İlk incelemelere göre Eldivan, Orta ve Şabanözü ilçelerimiz dışındaki tüm ilçelerden merkez ilçede dahil olmak üzere ret kararı geldi.

Avukatlarımız nezdinde İl Seçim Kuruluna yeniden itiraz edeceğiz” dedi.

Çetin Kapdan, Çankırı genelinde seçimlerin sağlıklı, dürüst ve güvenli bir şekilde yürütüldüğünü kanıtlayabilmek amacıyla oyların yeniden sayılmasını istediklerini kaydetti.

Bazı sandık tutanaklarında, ciddi anlamda şaibe bulunduğuna inandıklarını aktaran Kapdan, şöyle konuştu: “Mesela bir seçim çevresinde tüm oyların tek bir siyasi partiye verildiği, diğer partiye hiç oy çıkmadığı, sandıklarda yüzde yüz katılım olduğu, hiç boş ve geçersiz oy kullanılmadığı gibi tutanaklar var.

Bu da seçimde şaibe olduğuna dair kuvvetli delil anlamı taşıyor.

Bu nedenle bu tarz sandıkların gözaltına alınıp, incelenmesini, eğer bir haksızlık varsa bunu yapanların cezalandırılmasını istiyoruz. Sonuç değişmeyebilir ama bu tarz sıkıntılar seçimler üzerine gölge düşürüyor.

Biz seçimler üzerindeki gölgenin kalkmasını arzuluyoruz.”

Süreç devam ediyor

Bu arada, 7 Haziran’da yapılan seçimin tamamlanmasının ardından itiraz süreci devam ediyor.

Seçim günü ilk itirazlar sandık kurullarına yapıldı.

Sandık kurulları yasa gereği bu itirazları derhal karara bağladı.

Sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itirazlar ise ilçe seçim kurullarına yapıldı. İlçe seçim kurullarına yapılan itirazlar, 9 Haziran Salı günü sona erdi.

İlçe seçim kurullarının itirazları ise dün karara bağlandı. İlçe seçim kurullarının kararlarına bugün saat 17.00’ye kadar itirazda bulunulabilecek. İl seçim kurulları bu itirazları, 14 Haziran Pazar saat 17.00’ye kadar karara bağlayacak. İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise YSK’ya itiraz edilecek.

YSK’ya itirazlar, 17 Haziran’a kadar yapılabilecek. YSK 18 ya da 19 Haziran’da kesin seçim sonuçlarını açıklayacak. Bu arada, il seçim kurulu kararlarına karşı 21 Haziran Pazar saat 17.00’ye kadar olağanüstü itiraz yolu kullanılabilecek.

Yenicaggazetesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ