AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu. Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

‘ATATÜRK’ÜN İŞ BANKASINDAKİ HİSSELERİ CHP’YE AİT DEĞİL’

“Cumhurbaşkanımız grup konuşmasında CHP'ye ait olan İş Bankası hisselerini gündeme getirdi. CHP tarafından eleştiriler yönetiliyor, Atatürk'ün vasiyetiyle ilgili. Burada aslında CHP'de bu hisselerin olmaması gerekiyor. Hem Atatürk'ün mirasına sahip çıkmak hem de siyasetin itibarını korumak açısından.”

‘İŞ BANKASI HİSSELERİNİN CHP'DE OLMASI, ATATÜRK'ÜN VASİYETİNE UYGUN DEĞİL

“Buradaki esas mantık Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun gelirlerini garantiye almak olduğu, Atatürk'ün hassasiyetinin neticesi olarak bu mirasın düzenlendiği açıktır. Bugünkü tablo içerisinde herhangi bir partinin bunu üstlenmesi düşünülemez. CHP'nin bu tutumdan uzak olması gerekirdi. Devletin garantisi altında Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu'na sağlamanın garanti altına alınmasıdır.”

ERDOĞAN: ATATÜRK İŞ BANKASINI CHP’YE BIRAKMADI’

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İş Bankası Hazine'nin malı olacak" ifadelerini kullandı. Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İş Bankası için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil, Hazine'ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır, bu parlamento bu kararı alacaktır" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN VASİYETİ:
Türk Tarik Kurumu resmi web sitesinde yer alan Atatürk’ün vasiyeti şöyle:

‘GAYRİMENKUL ENVALİMİ CHP’YE BIRAKIYORUM’

“Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleriyle Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi’ne atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:
1) Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.
2) Her seneki nemadan, bana nisbetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 600, Ülkü’ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki yüzer lira verilecektir.
3) Sabiha Gökçen’e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.
4) Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.
5) İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.
6) Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir.”

Kaynak: Türk Tarih Kurumu/ Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ