13208 görüntülenme 16 Aralık 2018
AKP Ağrı Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan’ın “Bütün okullarda zorunlu Kürtçe dersi olsun” açıklaması dikkat çekti.

İNGİLİZCE YERİNE KÜRTÇE

Yerel seçimde MHP ile ittifaka giren AKP’nin adayı Savcı Sayan, Habertürk'te yayınlanan Açık ve Net'te Kübra Par'ın konuğu oldu. "Akil insanlar hep AK Partili değildi" diyen Sayan, "Hayatında Kürt görmemiş akil adam sorun çözemez. Akil adam bölgeden olmalıydı" ifadesini kullandı.

Sayan, "Batı'dan birisi Doğu'ya geldiğinde oradaki iletişimi sağlam şekilde sağlayabilsin. Bütün okullarda zorunlu Kürtçe dersi olsun. Çocuklar İngilizce öğreneceğine Kürtçe öğrensin" diye konuştu.

BAHÇELİ’DEN TEPKİ

AKP'nin Diyarbakır kongresinde yaptığı konuşmada , ''biraz vakit bulsam güzel Kürtçemizi de güzel Türkçemiz kadar öğrenmek istiyorum'' diyen Davutoğlu'na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den tepki gelmiş ve 2015 yılında yaptığı bir konuşmada Bahçeli,

‘TÜRKÇE’YE RAKİP ÇIKARMAK SİYASİ CİNAYETTİR’

"Şeklen de olsa Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan bir şahsın, Türk milletinin gözünün içine baka baka, övüncümüz, kültürel kıvancımız, asırlar içinde zenginleşerek bugünlere vasıl olmuş Türkçe'ye rakip çıkarma aymazlığı siyasi ön alma değil, tamı tamamına siyasi cinayettir"

‘TÜRK MİLLETİ’NİN DİLİ TÜRKÇE’DİR’

“Bizim kimsenin ana dilinde gözümüz yoktur, buna yönelik söyleyecek bir sözümüz de olmayacaktır. Kim olursa olsun anasının diliyle duyacak, onunla konuşacaktır. Bu herkesin en tabii insan hakkıdır. Buna hürmet ve riayet ederiz. Ancak Türk milletinin dili Türkçe'dir ve bu gerçek değişmeyecek, değiştirmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir.”

‘TÜRKÇE’NİN KARŞISINA BAŞKA BİR DİL ÇIKARMAK YIKICILIKTIR, BÖLÜCÜLÜKTÜR’

“Davutoğlu'nun Kürtçe öğrenme merakı bir ihtiyacın ürünü olmaktan çok milletimizin arasına nifak sokma çabasının eseridir. Kürt kökenli kardeşlerimin ana diline önem veriyor, kullanmalarının önünde engel görmüyoruz. Bu tartışmasızdır. Ne var ki, Türkçe'nin karşısına mahalli düzeyde bir dilin çıkarılmasını milli birlik ve bütünlük açısından sakıncalı buluyor, yıkıcı olarak değerlendiriyoruz”. demişti.

Kaynak: CnnTürk/ odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ