Genel
22 Ocak 2019 ( 5149 görüntülenme )

Akit ağır vurdu: 'BELEDİYELER ZENGİNLEŞME YERİ OLDU'

Akit’in yazarlarından Kenan Alpay, devlet kurumları ve özel sektörde yapılan atamalar için, “Bu sapmayı, bu aldatmayı toplum affetmez.” ifadesini kullandı.


'YANDAŞ KAYIRMA VAR, TOPLUM AFFETMEZ'

MHP ile kurulan Cumhur İttifakı’nın, AKP’nin siyasi dengesini bozacağını öne süren Akit yazarı, yandaş kayırma (nepotizm) olaylarının halkın gözünden kaçmadığına dikkat çekerken, “Bu sapmayı, bu aldatmayı toplum affetmez.” sözlerini kullandı. İşte o yazıdan dikkat çeken hususlar:

'BELEDİYELER YANDAŞLARIN ZENGİN EDİLDİĞİ YER OLDU'

" Belediyeler akrabaların, eş dostun, yandaşların zengin edildiği, makam mevki sahibi yapıldığı, spor kulüpleri üzerinden kara paraların aklandığı zeminler olmaktan nasıl çıkarılacak? Asıl bu sorunun çaresi üzerine odaklanmak icap ediyor. "

'TOPLUMA KARŞI İŞLENEN BU SUÇLAR ÇOK AĞIR'

"Kimse hafife alıp geçiştirmesin; topluma karşı devlet kurumları ve kadroları tarafından işlenen suçlar düşman ordularının ve terör örgütlerinin saldırılarından daha fazlasıyla yıkıcı ve yıldırıcıdır. Sıkıntının en tuhaf yanıysa hemen her türlü yolsuzluğu, usulsüzlüğü, iltiması hatta rüşveti beka söylemi üzerinden örtmek, meşrulaştırmak siyasetin klişeleşmiş bir taktiğidir."

'ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRAN ÖLÜMCÜL SAPMALAR'

"Son yıllarda adeta slogana dönüştürülmüş şu mealdeki yaklaşımlar çürümeyi, kokuşmayı ve nihayet çöküşü hızlandıran ölümcül sapmalar mesabesindedir. Devletin bekası tehdit altındayken rüşveti, yolsuzluğu, iltiması, komisyonculuğu konuşacak değiliz. KHK’lerle bazıları haksız yere mesleklerinden ihraç edilmiş veya hapsedilmiş olabilir ama olağan üstü dönemlerde kurunun yanında yaşlar da yanıyor maalesef."

'SEÇMEN ARTIK ÇANTADA KEKLİK GÖRÜLMEK İSTEMİYOR'

" Toplumda özellikle 15 Temmuz’da zirve yapan heyecan dalgası sönmüş, kendini ifade edecek zemin bulamayan bıkkınlık ve kızgınlık mantıksız protesto ve savrulmalara sebep olabilir. Ne çantada keklik görülmek istiyor ne de eli mecbur ve mahkûm olarak sandığa gitmek."

“BU SAPMAYI, BU ALDATMAYI TOPLUM AFFETMEZ”

"Milliyetçi, devletçi iklim enflasyon karşısında ezilen, dolar kuruyla fakirleşen geniş toplum kesimlerini bir nebze olsun doyurmuyor. Yerli ve milli imaj faaliyetleri belediyelerin imar planları oyunlarıyla zenginleştikçe zenginleşenleri, aynı ailelerden istisna kadrolara atananları toplum nezdinde sempatik birer kahramana dönüştürmüyor"

'AKRABA ÇOLUK ÇOCUK GELİN DAMAT... HIZLA YÜKSELİYOR'

"Nepotizm’den belki pek fazla kimse anlamaz ama akrabaların, çoluk çocuğun, gelin ve damadın, amcaoğlu ve eniştenin, hemşerilerin gerek kamuda gerekse özel sektörde nasıl hızla yukarılara tırmandığı da en saf olanlar dahil hiç kimsenin gözünden kaçmaz. Bu sapmayı, bu aldatmayı toplum affetmez.

 Ehliyet ve liyakat söyleminin boş, bomboş bir jargona dönüştüğü bir vasatta beka kaygısı da adalet taleplerini gölgeleyen, ezen bir araca dönüşürse ne siyasetin ne de toplumun uğrayacağı zarar ve yıkımlar telafi edilebilir". 

'İKTİDAR HIRSI KARŞISINDA YIKIM TEKERRÜR EDEBİLİR'

 Devletin/vatanın bekası” için adalet dahil hemen her şeyi teferruat sayan ideoloji ve kadroların başımıza açtığı belalar umarız unutulmamıştır. Ancak hiçbir şey yaşanmamış gibi devleti putlaştırmakta inat ederek “beka kaygısıyla şehzadeleri bile katletmiş Osmanlı’nın ahfadıyız!” teşvik ve tavsiyelerine uyarak yıkımın tekerrürü için iktidar hırslarına sarılmak da bir tercihtir elbette.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ