19614 görüntülenme25 Haziran 2020
Danıştay'dan, belediyelerin yardım kampanyasıyla ilgili dikkat çeken bir karar geldi. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın durulmasına yönelik açılan davada bu talebi reddetti. Erdoğan, “Bu tür teşebbüsler geçmişte FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından da denenmişti.” sözleriyle tepki göstermiş, İçişleri Bakanlığı da belediyelerin yardım toplamasını durdurmuştu.

YARDIM PARALARI BLOKE EDİLDİ, DAVA DANIŞTAY’A GİTTİ
Pandemi sürecinin başlangıcında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok belediye tarafından başlatılan ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümetin tepkisine neden olan yardım kampanyalarıyla ilgili Danıştay karar verdi.

DANIŞTAY’DAN RET, YASAĞA DEVAM
Danıştay 10. dairesi, İçişleri Bakanlığı'nın belediyelerin yardım toplamasını yasaklayan söz konusu genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Böylece belediyelerin yardım toplamasının yasaklanmasına dair süreç devam edecek. Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

ERDOĞAN’ BELEDİYELER YARDIM TOPLAYAMAZ’ DEMİŞTİ
Corona virüsü salgınında ekonomik yönden etkilenen vatandaşlara yardım için başta İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri olmak üzere yardım kampanyası düzenledi. Belediyelerin yardım toplamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Asli işlerini yürütemeyen CHP’li belediyelerin ısrarla ve salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri bu tür faaliyetlerin amacı halka hizmet vermek değil, şov yapmaktır.” sözleriyle tepki göstermiş, İçişleri Bakanlığı da belediyelerin yardım toplamasını durdurmuştu.

‘İNSANLARIMIZA YARDIM KONUSUNDA KİMSENİN FETVASINA İHTİYACIMIZ YOK’
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, engellenen bağış kampanyası sonrasında başlayan "Devlet içinde devlet olmaz" tartışmalarına tepki göstererek "İBB, Anayasa'nın öngördüğü şekliyle, devletin ta kendisidir. Devlet eliyle, insanlarına katkı sunma konusunda kimsenin fetvasına ihtiyacı da yoktur" demişti.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGEYLE DURDURDU
İçişleri Bakanlığı tartışmaların ardından bir genelge yayımlayarak belediyelerin yardım toplamasını durdurdu. Ayrıca belediyelerin yardım hesaplarında toplanan paralar da bloke edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yardım toplanmasını yasaklayan İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Ve bugün Danıştay'dan, belediyelerin yardım kampanyasıyla ilgili dikkat çeken bir karar geldi. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın durulmasına yönelik açılan davada bu talebi reddetti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ