9442 görüntülenme 24 Temmuz 2020
Geçtiğimiz gün 17/25 Aralık kumpasların merkezindeki isimlerinden biri olan Zekeriya Öz hakkında açılan soruşturmada mal varlığı incelendi. Yapılan incelemede Zekeriya Öz'ün ayrıca milyon dolarlık yatırım hesabı olduğu ortaya çıktı. Öz’ün milyonlarca dolarlık para hareketinin olduğu ve kaçmadan önce hesaplarını boşattığı ortaya çıktı. Erdoğan 2017’de yaptığı bir konuşmada ‘Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü’ demişti.

AYNI ZEKERİYA ÖZ TÜRK ORDUSUNA DA KUMPAS KURMUŞTU
Önceki gece de AKP Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı "FETÖ'yle AKP kol kola girdiyse bunu farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı" dedi. 2014 yılında da AKP'li Abdurrahman Kurt, Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de çarpıcı bir itirafta bulunmuştu. AKP’nin eski milletvekili Kurt, “TSK’ya karşı ABD ve cemaatle işbirliği yapıldığını” açıkça söylemişti. Erdoğan ise Türk Ordusuna karşı kurulan kumpas için ‘aldatıldık’ demişti.
Durum bu.

17/25 ARALIK OPERASYONLARI VE ZEKERİYA ÖZ

Şimdi işin aslı 17/25 yolsuzluk operasyonu olarak anılan bu vaka tek başına bir iş değil, birbirine bağlı zincirleme giden bir olaylar zinciridir. İlk olay, 17 Aralık 2013’te oldu; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, iş adamı, bürokrat ve memurların da bulunduğu çok sayıda kişiye yönelik ‘kara para aklama’, ‘altın kaçakçılığı’ ve ‘kamu görevlilerine rüşvet’ iddialarıyla operasyon başlatıldı. Operasyonda gözaltına alınan 66 kişiden iş adamı Rıza Sarraf, Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler'in de arasında bulunduğu 14 kişi tutuklandı. Böylesi bir derin operasyon karşısında hükümetin karşı atağa geçmesi beklenirken, şaşırtıcı bir şekilde hemen ertesi gün gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Fetullah Gülen’le görüşmek üzere ABD’ye gönderildi. Zekeriya Öz ise görevde kaldı.

25 ARALIK OPERASYONU YAPILDI ZEKERİYA ÖZ HALA GÖREVDE

Ardından ikinci operasyon geldi, 25 Aralık 2013, bu kez Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da arasında olduğu 96 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Durumun ciddiyeti bu operasyonla anlaşılmış olsa gerek ki soruşturmayı yapan polisler değiştirildi, yeni gelenler de gözaltı kararlarını uygulamayınca, ortalık hepten karıştı.

EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI ZEKERİYA ÖZ ALINMADI

Savcı Muammer Akkaş'ın yürüttüğü 2. dalga operasyon da krize neden oldu. Operasyonun ardından önce İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı. Başbakan Erdoğan, Öz’ü suçlarken, makam aracı da geri alındı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Öz için, ”Şov yapıyor” dedi. Her iki operasyonu yapan Zekeriya Öz ancak 17 ve 25 Aralık operasyonlarından bir hafta görevinden alındı. 30 Aralık 2014’te HSYK 2. Dairesi, oyçokluğu ile Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç’in, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırma kararı verdi.

ZEKERİYA ÖZ GÖREVDEN ALINDI BU KEZ BAKIRKÖY’A BAŞSAVCI OLDU

7 Ocak 2014’te Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 3. Dairesi, Ergenekon soruşturmalarını yürütmesiyle bir anda ünlenen, 17 Aralık 2013’te İstanbul’da başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına da imza atan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında inceleme başlatırken, savcıların atama işlemlerini gerçekleştiren HSYK 1. Dairesi de Öz’ü görevinden alarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı.

ZEKERİYA ÖZ BAKIRKÖY’DEN BU KEZ BOLU’YA SAVCI OLARAK ATANDI
11 Şubat 2014’te HSYK'nın yeni adli idari yargı kararnamesi yayınlandı. 166 hakim ve savcının görev yeri değişti. Bu kapsamda Bakırköy Başsavcı vekili Zekeriya Öz'ün, Bolu'ya savcı olarak tayin edildiği bildirildi. Bakırköy Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bolu'ya savcı olarak atandığı yönündeki haberlerle ilgili, "Atanmam ile ilgili bilgim yok. Doğruysa da hayırlısı olsun" dedi.

17/25’TEN BİR BUÇUK YIL SONRA MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ
12 MAYIS 2015 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten, aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu hakim ve savcıları görevden aldı. HSYK 5'e 2 oy çokluğuyla savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar verdi.

HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDIĞI GÜN KAÇTI

Zekeriya Öz, 10 Ağustos 2015’te yani hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün kaçtı. HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Artvin Valisi Kemal Cirit, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Zekeriya Öz ve Celal Kara gece saat 03.00 sıralarında Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçtiğini duyurdu.

VE BUGÜN, ZEKERİYA ÖZ MİLYONLARCA DOLARLIK HESABI ÇIKIYOR, KASA İSE BOŞ
Geçtiğimiz gün 17/25 Aralık kumpasların merkezindeki isimlerinden biri olan Zekeriya Öz hakkında açılan soruşturmada mal varlığı incelendi. Yapılan incelemede Zekeriya Öz'ün ayrıca milyon dolarlık yatırım hesabı olduğu ortaya çıktı. Öz’ün milyonlarca dolarlık para hareketinin olduğu ve kaçmadan önce hesaplarını boşattığı ortaya çıktı. Erdoğan 2017’de yaptığı bir konuşmada ‘Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü’ demişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ