Genel
09 Mayıs 2018 ( 2224 görüntülenme )

AKDENİZ'DE KRİTİK GELİŞME!

Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve İsrail, Akdeniz’de ortak doğalgaz hattı kurulması amacıyla bir araya geldi.

Rumların ev sahipliği yaptığı zirveye gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Yunan Başbakan Aleksis Çipras’ı Rum lider Nikos Anastasiadis, Başkanlık Sarayı’nda kapıda karşıladı. Zirvede, Afrodit olarak bilinen bölgedeki doğalgazın Avrupa’ya taşınması konusu ele alındı.

ANLAŞMA İMZALANDI

Görüşmeler sonunda üçlü anlaşmalar ve karşılıklı anlayış memorandumları imzalandı. Anastasiadis zirve öncesinde; Netanyahu ile de başbaşa bir görüşme yapmış ve İsrail’den Avrupa’ya daha geniş bir enerji bağlantısı oluşturulması ile ilgili konuşmuşlardı.

Bu kapsamda İsrail, Kıbrıs üzerinden Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya elektrik ağı oluşturmak istiyor. Çalışmalara 2019 yılında başlanacağı ve maliyetin 3,5 milyar Euro olacağı kaydedildi. Bin MW gücündeki denizaltı elektrik kablo iletim yükleme çalışmalarının ilk aşaması 2022’de tamamlanacak.

TÜRKİYE VE KKTC'DEN TEPKİ

Türkiye ve KKTC, Rum yönetiminin tek yanlı hamlelerini tepkiyle karşılıyor.Rum yönetiminin tartışmalı doğal gaz sahalarında arama çalışması yapması krize neden olmuştu.

Ankara, özellikle 6 numaralı sahanın önemli bir bölümünün, Türkiye’nin kıta sahanlığının BM nezdinde kayda geçirilen dış sınırlarının içinde yer aldığını duyurmuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ