Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 yılı Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi verisini değerlendiren ekonomist Doç. Dr. Ümit Akçay, "Eşine az rastlanır, sert bir ekonomik krizin başlangıcındayız" yorumunda bulundu.

Sanayi üretimi eylül aylık ve yıllık bazda yüzde 2.7'şer oranda düştü. Bu oran, 2016’dan bu yana gözlenen ilk daralma olarak kayda geçti. Sanayi verilerinin açıklanmasının ardından kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yapan Akçay, şunları söyledi:

‘EŞİNE AZ RASTLANIR EKONOMİK KRİZ’

"Cari fazla rakamı ile şov yapanlar online mı? Mevcut üretim yapısında cari fazla sadece ekonomik kriz anlamına gelir demiştik, bakın sanayi üretimindeki son veriye, daralma görülmeye başlandı bile. Eşine az rastlanır, sert bir ekonomik krizin başlangıcındayız."

‘DİKKATLERİ EKONOMİK SORUNLARDAN UZAKLAŞTIRMAK…’

“O süreçte, dikkatleri ekonomik sorunlardan uzaklaştırmak, bu yapılamıyorsa da ekonomik sorunların sorunluluğunu başkalarının üzerine atmak temel strateji haline gelecek. Bugünkü gözaltılar ve olası bir Gezi davası, bu yönde hazırlıklar olabilir”.

‘TEDBİRLER DE İŞE YARAMAYACAK’

“Önümüzdeki aylarda ekonomik daralma derinleştiğinde, işsizlik arttığında ve kriz tam olarak hissedildiğinde, hükümetin şimdiye kadar uyguladığı 'krizde değil, sonuçlarıyla mücadele etme' stratejisi işe yaramaz hale gelecek. Bugün açıklanan Eylül verisine göre konut fiyatları çökmüş! Yıllık %13.93 gerileme var. Ekonomik daralmanın bir diğer göstergesi.”

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ