Reklamlar
Anasayfa » Haber
16 Haziran 2017 ( 389 görüntülenme )

FLAŞ!.. KANUN ÇIKTI... BİODİZEL GELİYOR...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), benzinde en az yüzde 3, motorinde en az yüzde 0.5 oranında yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş etanol ile biodizelin harmanlanması gelecek yıldan itibaren zorunlu hale getirildi.

EPDK'nın söz konusu uygulamayı düzenleyen iki ayrı tebliği, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmek üzere bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.


Tebliğlerden ilkinde, dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından, bir takvim yılı içerisinde, kara tankeri dolum üniteleri hariç rafinericiden temin edilen ve ithal edilen benzin türlerinin toplamına, en az yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanolün harmanlanmasının 2018'den itibaren zorunlu olması kararlaştırıldı.

Diğer tebliğe göre ise dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından, bir takvim yılı içerisinde, ithal edilen ve kara tankeri dolum üniteleri hariç rafinericiden temin edilen motorininin toplamına, en az yüzde 0.5 oranında yerli tarım ürünlerinden ve/veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biodizel harmanlanmış olması yine 2018'den itibaren zorunlu olacak.

Söz konusu harmanlama yükümlülüğü kapsamında, EPDK'ya intikal eden bildirimlerin incelenmesinde biodizel oranı en yakın yüzde 0.01’e yuvarlatılarak değerlendirilecek.

Piyasada biodizel arz sıkıntısı yaşandığının veya biodizel fiyat oluşumunda rekabeti ve piyasayı bozucu durumların kurum tarafından tespiti halinde, harmanlama oranı yeniden belirlenebilecek. Ayrıca, takibe konu takvim yılının tamamında faaliyette bulunmayan dağıtıcı lisansı sahipleri için harmanlama yükümlülüğü aranmayacak.

Kaynak: yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PKK'nın Canlı Bombası Yakalandı! Halep’te Dehşet! 19 MAYIS İÇİN ŞOK İSTİHBARAT! FLAŞ! Son Kamuoyu Araştırmalarında İŞTE MHP! Bu Fotoğraf Türkiye'nin Yüreğine Ateş gibi Düştü! Putin Türkiye'de Bakın Nerde Çalışmış ! ŞOK! Canlı bombayı hem Başbakanlığa hem Cumhurbaşkanlığı'na ihbar etmiş! ŞOK! Mısır'da Peş Peşe PATLAMA!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yeni Senaryo: Baskın Seçim ile 400 Vekil!