Genel
17 Şubat 2019 ( 2349 görüntülenme )

GECE YARISI ZAM GELİYOR...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş,
Petrol fiyatlarının artışına bağlı olarak Pazartesi gününden itibaren benzinde 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların olacağını söyledi.

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, "Zamların önüne geçmek için eşel mobil sistemi bir an önce devreye alınmalı" dedi.

'YAPILAN ZAMLAR ÖTV'DEN DÜŞÜLSÜN'

 Fesih Aktaş, petrol fiyatlarının dünyada artış trendine girdiğini belirterek, "Bunun sonucunda Türkiye'de akaryakıtta oluşan zam ihtiyacının ÖTV'den karşılanması enflasyonla mücadeleye olumlu katkı yapacaktır. Pazartesiden itibaren benzinde oluşan 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların önüne geçmek için eşel mobil sisteminin bir an önce tekrar devreye alınması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Aktaş, bazı dağıtıcılar ile istasyonların ürünü pahalıya aldığını, ancak tavsiye edilen fiyatlardan satmaya devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

'HALK ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ'

“Bu durum, zaten artan maliyetler altında boğulan istasyonları iyice zor duruma düşürmektedir. Türkiye, benzeri bir durumla geçen Nisan ayında da karşılaştı. O dönemde ekonomi yönetimi sosyal devlet anlayışıyla hareket ederek, halkı enflasyona ezdirmemek adına eşel mobil sistemini devreye aldı ve ihtiyaç duyulan zamlar ÖTV'den karşılandı".

'ZAMLAR ÖTV'DEN KARŞILANMALI'

 "Petrol fiyatları şu anda dünyada artış trendine girdi. Bunun sonucunda Türkiye’de akaryakıtta oluşan zam ihtiyacının ÖTV’den karşılanması enflasyonla mücadeleye olumlu katkı yapacaktır. Pazartesiden itibaren benzinde oluşan 27-30 kuruş, motorinde ise 10 kuruşluk zamların önüne geçmek için eşel mobil sistemi bir an önce tekrar devreye alınmalı.

 Akaryakıtta zamların ÖTV'den karşılanmasını öngören eşel mobil sistemiyle ilgili Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararının son tarihi belirsiz olduğundan yeni bir karar gerekmeden bu sistemin yeniden uygulamaya alınabileceğine inanıyoruz.”

Mayıs 2018’de başlayan akaryakıtta eşel mobil uygulaması, Ocak 2019’a kadar devam etmişti.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ