Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sürüyor. Türkiye bugün bir NAVTEX daha yayınladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığınca yayınlanan NAVTEX’te şu ifadelere yer verildi:

DENİZCİLERE BİLDİRİ ‘LOZAN ANTLAŞMASI İHLAL EDİLDİ’
“Seyhidda Denizcilere Bildiri Numarası: 1149/20
Ege Denizi
1. La08-206/20 numaralı NAVTEX mesajı ile Sakız Adası’nın 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir.
2. Bu bildiri 16 Eylül 2020 saat 00.01’da yürürlükten kaldırılacaktır.”

NAVTEX ‘HABERLEŞME SİSTEMİ’
İngilizce “Navigational TeleX” kelimelerinden kısaltılan NAVTEX, gemilerin seferleriyle birlikte denizcilere meteorolojik tahminlerin iletilmesi ve gerektiğinde uyarıların yapılması için kullanılan bir tür uluslararası yazılı haberleşme sistemidir. Yazılı haberleşme sistemi üzerinden yapılan paylaşımlarla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor, tehlikelere ya da risklere karşı uyarılıyor. Türkiye’de İstanbul, Samsun, İzmir ve Antalya’da toplam dört NAVTEX istasyonu bulunuyor. Dört istasyon da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yönetiliyor.

YUNANİSTAN’DAN KARAADA’YA ASKER
Öte Yanda Geçtiğimiz hafta Fransız bir haber ajansının yaydığı haberde Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın Meis Adası'na yoğun bir asker sevkiyatı yaptığı görülmüştü. Fotoğrafların uluslararası basına yayılmasının nedeni ise Yunan medyası tarafından Türkiye'ye bir gözdağı olarak görülmüştü. Yunanistan Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliği arttıracak gerilimi tırmandırmayı sürdürüyor. Meis Adası'na geçtiğimiz günlerde silahlı askerlerle donatan Yunanistan şimdi ise Karaada'ya asker sevkiyatı yaptı.

Kaynak: Shod/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ