Güvenlik
21 Ocak 2019 ( 1304 görüntülenme )

Akar: 'HAZIRLIKLAR TAMAM'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afrin'de YPG'ye yönelik yapılan Zeytin Dalı operasyonu'nun birinci yıldönümü sebebiyle Hatay'a giderek operasyona katılan askerlerle bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada terör örgütü Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) kontrolünde olan Menbiç ve Fırat Nehri'nin doğusundaki bölgeyle ilgili de konuştu. Milli Savunma Bakanı Akar, ‘Afrin'den sonra diğer sorunlu alanların Menbiç ve Fırat'ın doğusu olduğunu, buralara yönelik olası operasyonlar için hazırlıkların yapıldığını’ belirterek şu açıklamayı yaptı;

‘OPERASYON İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM’

"Şu anda önümüzde duran problem sahası Menbiç, Fırat'ın doğusu var. Bununla ilgili hazırlıklarımız, planlarımız yapıldı, lojistik desteğimiz tam. Yeri ve zamanı geldiğinde buradaki operasyonlar da gereken de yapılacak."

ABD’NİN ÇEKİLMESİ NETLEŞMEDİ

Menbiç ve Fırat'ın doğusunda, YPG'yi 2014'ten bu yana destekleyen ABD'nin askerleri de var. ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık'ta Amerikan askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı. Çekilmenin başlayıp başlamadığıyla ilgili çelişkili açıklamalar yapılırken, Çarşamba günü IŞİD'in Menbiç'te düzenlediği bombalı saldırıda 2 Amerikan askeri de hayatını kaybetti. Çekilme takvimi ve çekilmenin ardından YPG'nin bulunduğu bölgede nasıl bir yol haritası izleneceği henüz kesinleşmedi.

ABD İLE GÜVENLİ BÖLGE GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Türkiye de, PKK'nın Suriye kolu olduğu gerekçesiyle YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına itiraz ediyor. Bu sebeple ABD ile birlikte "güvenli bölge" kurmak için görüşmeler sürüyor. Ankara'dan, Fırat'ın doğusunda YPG'ye yönelik yapılacak operasyonun, ABD askerlerinin çekilmesiyle bağlantılı olmadığına yönelik açıklamalar geliyor.

Bir yandan da, YPG güçlerinin sınırın diğer tarafında hendek kazdığına ilişkin görüntüler basına veriliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ