12375 görüntülenme31 Mayıs 2020
İstanbul'da Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi açılış töreninde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ecdadımız fethi sadece toprakların ele geçirilmesi değil asıl gönüllerin kazanılması olarak görürdü" dedi. Erdoğan, son günlerde 'bazı kendini bilmezlerin çıkıp fethi işgal olarak tanımlamaya çalıştığını' söyledi. Buna karşılık Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un, "Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u işgal etti" sözleri gündemi salladı.

AĞIR GAF 'TÜRK DİYEMEDİ'

Öte yanda Erdoğan İstanbul’un fethiyle ilgili eleştirilere tepki göstererek ‘Fetih özellikle gönülleri kazanmaktır. İşte Fatih'in surlardan içeri girerken Rum bayanlarının ‘başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz’ demesi işte bunun bir neticesidir’ dedi. Oysaki bu ifadede geçen Osmanlı sarığı değil, ‘TÜRK SARIĞI’ idi. Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

‘OSMANLI SARIĞI’
* Bunlar inanın dört dörtlük cahil, cühela. Sorun bunlara bunlar fethin anlamını bilmezler. Fetih açmaktır. Fetih özellikle gönülleri kazanmaktır. Bunlar bunu bilmezler. İşte Fatih'in surlardan içeri girerken Rum bayanlarının ‘başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz’ demesi işte bunun bir neticesidir.”

‘OSMANLI DEĞİL TÜRK’
Tarihçi Erhan Afyoncu, 28 Mayıs 2017 yılında Sabah Gazetesindeki köşesinde konuyla ilgili açıklama yapmış ve ‘Osmanlı Devleti kurulduktan sonra fethettiği bölgelerdeki halkın dinine karışmamış, onlara ibadet özgürlüğü vermişti. Bu yüzden İstanbul’da başta Grandük Notaras olmak üzere birçok Bizanslı kiliselerin birleşerek şehrin Latin işgaline geçmesi yerine Türk hakimiyetini tercih etmişti’ diyerek Türk adını vurgulamıştı. Afyoncu’nun açıklaması şöyle;

‘LATİN KÜLAHINI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞINI SEÇERİZ’
“En güç koşullarda bile Ortodoksluk'tan vazgeçmeyen Bizans halkı, Latinler'e borçlu kalmaktansa Osmanlılar tarafından yönetilmeyi tercih ediyorlardı. Nitekim Gennadius'un müttefikleri arasında en başta geleni Grandük Notoras Bizanslılar'ın duygularını "Şehirde Latin külahı görmektense Türk sarığını yeğlerim" diye en veciz biçimde ifade etmişti.”

ŞİMDİ TARİH: 9 ŞUBAT 2018
Hükümetin, Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği’nin isimlerinde bulunan “Türk” ve “Türkiye” isminin kaldırılması kararına CHP'den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Türk kavramını ancak bir işgal gücü kaldırmaya kalkardı” ifadelerini kullandı.

'BUNU ANCAK İŞGALCİ  GÜÇ YAPMAYA KALKIŞABİLİR'
Balbay, Erdoğan’ı hedef aldığı konuşmasını Meclis Genel Kurulu'nda yaptı. Böyle bir kararın ancak işgalci bir güç tarafından alınabileceğini vurgulayan Balbay, “Türkiye’deki kurumların başından Türk ve Türkiye kavramlarını attırmak ancak ve ancak Türkiye’yi işgal eden bir gücün işi olabilir. Başka kimsenin işi olamaz. Ancak böyle bir güç gelir Türkiye’ye, bu ülkedeki Türk kavramını nasıl unutturayım, nasıl erozyona uğratayım diye düşünür” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ