MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un, “Fındık nasıl toplanır? Bahçe nasıl yapılır? Gübre nasıl atılır? Patoz nedir? Girebi neye denir? Elek eledin mi? Değirmene gittin mi? Harman da yattın mı? Şelekle yük taşıdın mı? Eminim hiç birini bilmezsin. Fakat! Sosyal medya da güçlüsünüz öyle mi? Emin olun! Halk sizi tınlamıyor” ifadeleriyle kendisine dönük eleştirilerini de değerlendiren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Enginyurt’a yanıt verdi.

TABAN FİYATA BEN SEVİNEMEDİM AMA ENGİNYURT SEVİNDİ’
Adıgüzel, “Ben en az 20 TL olmalı derken Sn. Enginyurt 17 TL diyordu. Sonra 16,5 TL olarak açıklandığında sevindiler. Ben sevinmedim. Çünkü Fiskobirlik’in güçlü olduğu yıllarda fındık 5 dolardı. Çünkü Ferrero bir yıl önce kendi ülkesi İtalya’da daha kalitesiz fındığı 20 TL’ye almıştı zaten. Fındık marketlerde 70 TL'ye, yurtdışında 400 TL'ye satılırken Türk üreticisine 20 TL çok görülmüştü.” ifadelerini kullandı. Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

‘BEN FINDIĞIN İÇİNDEYİM’
“Ben hem milletvekilliğimde hem de milletvekilliğimin öncesinde hep fındık mücadelesinin içinde oldum. 1980’de henüz 12 yaşımdayken Gürgentepe’de 10binlerin katıldığı fındık mitinginde çocuk grubunun pankartını taşıyordum.

‘BEN 20 DERKEN ENGİNYURT 17 DİYORDU’
“Ben en az 20 TL olmalı derken Sn. Enginyurt 17 TL diyordu. Sonra 16,5 TL olarak açıklandığında sevindiler. Ben sevinmedim. Çünkü Fiskobirlik’in güçlü olduğu yıllarda fındık 5 dolardı. Çünkü Ferrero bir yıl önce kendi ülkesi İtalya’da daha kalitesiz fındığı 20 TL’ye almıştı zaten. Fındık marketlerde 70 TL'ye, yurtdışında 400 TL'ye satılırken Türk üreticisine 20 TL çok görülmüştü. Bu nedenle 16.5 TL’ye sevinmedim.

‘BU KAYBEDİLEN PARAYLA 30 TANE HAVAALANI YAPILIRDI’
“ Zaten borsa ve randıman oyunları ile çoğu üreticinin fındığı 15 TL'den gitti. Ne oldu şimdi. Biz haklı çıktık. Geçen yıl ucuza alındığı bugün çıkan 25 TL rakamlarından belli değil mi. Türkiye’nin ve üreticinin kiloda 10 TL kaybı oldu. Tam 8 milyar lira. Bu parayla 30 tane Ordu-Giresun havaalanı yapılıyor. Sadece geçen yılki kayıp para ile.”

‘FINDIK EN AZ 25 LİRA OLMALI’
“TMO milletten 16 TL aldığı fındığı şimdi 24 TL'ye satıyor. Fındık üzerinden bir devlet kurumu kar yapıyorsa bunu üretici ile paylaşsın dedim. Kötü mü? Bu salgın koşullarında hem üretici biraz nefes alır. Bu anayasada yazıyor zaten. Açıp okusunlar. 45.madde.Şimdi bu sezon en az 25 TL diyorum. Çünkü zaten fındık şu anda piyasada 25 TL.”

‘BEN KONUŞUNCA KİM RAHATSIZ OLUYOR’
“Şimdi ben bunları söyledikçe birileri rahatsız oluyor. Ben Ferrero’ya vuruyorum cevap halkın ve emeğin yanında olması gereken milletvekili Enginyurt’tan geliyor. Cemal Enginyurt TMO’nun üreticiye kar payı dağıtmasına mı karşı çıkıyor? Yoksa fındığın 25 TL olmasına mı?.. Biz 25 TL olmalı diyoruz kendisi 20 TL diyor. O geçen seneydi değerli milletvekilim, hep 1 yıl geriden geliyorsun. Bak 2018 sonbaharında sen de benimle birlikte Rekabet Kurumuna Ferraro'yu şikâyet etmişsin. 14 Nisan 2020'de başvurudan 1,5 yıl sonra Ferraro'yu aklayan adeta temiz kâğıdı veren bir cevap geldi. Bu yazı sana da geldi. Neden susuyorsun. “

‘GEL DE HİZMETTE YARIŞALIM’
“Ben TMO üreticiye kar payı dağıtmalı, fındık da en az 25 TL olmalı dediğimde hemen birileri adına cevap veriyorsun. Buna neden cevap vermiyorsun? Sn. Enginyurt her geçen gün Ordu'muzun ve milletimizin gündeminden uzaklaşıyor. Bu şekilde sağa sola bana sataşarak gündemde kalmaya çalışacağına, AKP için gündem değiştirmek için uğraşacağına, kalk bir bak millet ne halde, Ordu ne halde? Millet işsizlikten bunalmış, açlık kol geziyor.

Kavga etmeye, kendi ikbalimiz için siyaset yapmaya hakkımız yok. Birbirimizi sevmek zorunda da değiliz. Ama millet bir görev verdi. Gerektiğinde bir araya da gelmeliyiz, gelebilmeliyiz. Siz bizi lafa tutarken memleket yangın yeri. Ya gölge etmeyin işimizi yapalım. Ya da gelin hizmette yarışalım.”

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ