VakıfBank'ın bankacılık faaliyetleri yürütmek üzere Katar Finans Merkezi Düzenleyici Otoritesi'ne (QFCRA) yaptığı lisans başvurusu onaylandı. VakıfBank'tan yapılan açıklamaya göre, banka bölgesinde her geçen gün daha güçlü bir finans merkezi olma yolunda ilerleyen Katar'da bankacılık lisansına sahip ilk ve tek Türk bankası oldu.

KATAR’DA İLK VE TEK TÜRK BANKASI
Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, banka yönetim kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde, yurt dışı faaliyetlerinin genişletilmesini amaçladıklarını ifade etti.  Üstünsalih, "Katar'da temsilcilik açılmasıyla ilgili gerek ülkemizde gerekse Katar'da yapılan tüm başvurular olumlu sonuçlanmış ve bankamız Katar'da bankacılık lisansına sahip ilk ve tek Türk bankası olmuştur. Amacımız pandemi sonrası Çin'de de gerekli başvuruları hızlandırmak ve en kısa sürede orada da faaliyete geçmektir" dedi.

BARZANİ BÖLGESİNDE DE VAR
Üstünsalih, yurt dışı şube ağında New York, Erbil ve Bahreyn şubeleri aracılığıyla hizmet verdiklerine işaret ederek, bu şubelere ek olarak genel müdürlüğü Viyana'da bulunan 'VakıfBank International AG' isimli ayrı bir iştiraklerinin de bulunduğunu aktardı.

İmza Çıktı: 'YUVAMIZI YAPACAK'

Öte yanda Mart 2020’de Katar ve Türkiye arasında ‘Şehircilik İş Birliği Anlaşması’ imzalandı. Bundan böyle iki ülke kentsel dönüşüm projeleri yapacak. Anlaşmaya “Devlete ait taşınmazların satışı” maddesi de eklendi... 

AÇILIM BÜYÜYOR
Türkiye, Katar'da askeri üs açıp asker gönderdi. Katar, Türkiye'de, Digitürk dahil çok sayıda firma satın aldı. Türkiye'ye 500 milyon dolarlık uçak hediye eden Katar, Tank Palet Fabrikası'na da ortak oldu. İstanbul ve Ankara'da caddelerin isimleri bile “Katar Caddesi” olarak değiştirildi. Katar Emiri'nin annesi de tartışmalara neden olan Kanal İstanbul güzergahında arazi satın aldı. Tüm bu gelişmelerin ardından şimdi de inşaat sektörünün kapıları, Katar'a açılıyor.

Erdoğan: 'SATMADIK, DEVRETTİK' DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2019’da yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun Sakarya'daki tank palet fabrikasının Katar’a satılmasıyla ilgili iddialarına yanıt verdi. Açıklama şöyle;

‘FABRİKAYI SATMADIK, İŞLETME HAKKINI DEVRETTİK’
“Sakarya'daki tank palet fabrikası işletme hakkı devri sözleşmesini diline dolayanlar sürekli ortalığı karıştırmaya gayret ediyorlar. Bu işin istismarını yapanlara sorun satış nedir, işletme devri nedir?”

‘%50 KATAR %50 TÜRK’
“Bunlar Kocaeli'nde SEKA kağıt fabrikası sürekli zararda biz kalktık dedik ki fabrikayı kapatma kararı aldık. İşçileri belediyeye devrettik. Burayı müze haline getirdik. Şu anda orası milli park haline dönüştürüldü. Sakarya'daki tank palet fabrikasının satışı söz konusu değil. Yüzde 50 Katar, yüzde 50 Türk ortaklık var. Dürüst olun samimi olun, biz netice diyoruz, siz farklı yaklaşıyorsunuz. Hakikatle yüzleşmek bazılarının işine gelmiyor.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ