Politika
07 Kasım 2018 ( 530 görüntülenme )

Açık tavır!.. 'TÜRKİYE İLE BU İŞİ BİTİRELİM'

Avrupa’da Mayıs 2019’da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde Türkiye’ye dönük olumsuz mesajlar gelmeye devam ediyor. 


Avrupa Birliği ( AB ) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin nihai olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.

‘DÜRÜST OLALIM, TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER BİTİRİLMELİ’

Alman Die Wielt gazetesine konuşan Avusturya ve Avrupa Halk Partileri üyesi Hahn, müzakerelerin halihazırda donmuş olduğunu ve mali yardım kısıtlamasını hatırlatarak Türkiye ve AB için uzun vadede yeni yollara girilmesi ve üyelik müzakerelerinin bitirilmesi daha dürüstçe olur” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un müzakerelerde ilerleme şansına şüpheyle yaklaşan açıklamalarını ve üye ülkelerin Türkiye’ye ilişkin tavırlarına atıfta bulunan Hahn, Türkiye için “karşılıklı çıkara dayalı yeni bir stratejik ortaklık” yolunun açılmasını önerdi.

‘STRATEJİK ORTAKLIK BİLE OLMAZ’

Türkiye’nin AB ’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olmasının gerçekçi olmadığını savunan Hahn, söz konusu sürecin “gerçekçi, stratejik ortaklık yolunu da kapattığını” vurguladı. Türkiye’nin AB standartlarından giderek daha fazla uzaklaştığını da sözlerine ekledi. Hahn tarafların enerji, göç, Suriye’nin yeniden inşası gibi konularda işbirliği yapabileceğini, Gümrük Birliği’nin uzatılmasının da tarafların faydalanabileceği somut bir proje olabileceğini belirtti. 

Öte yandan, Türkiye ’ye ilişkin üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesi kararının alınabilmesi için AB üyesi en az 16 ülkenin onayı gerekiyor.

AB İLE NELER YAŞANIYOR?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından muhalefete yönelik kitlesel gözaltı ve tutuklamalar ve hak ihlalleri nedeniyle AB üyesi ülkeler 2016 yılının sonunda üyelik müzakerelerini genişletmeme kararı almıştı. AB Türkiye ’ye üyelik süreciyle bağlantılı mali yardımları da Kasım 2017’de kısıtlamıştı.

AB üyesi ülkeler Haziran ayında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesine yönelik müzakerelere başlamama kararı almıştı.

AP’deki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi’nin (EVP) lideri Manfred Weber de mayıs ayındaki yapılacak seçimlerin ardından Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilmesi hâlinde Türkiye’nin AB üyeliği sürecini sonlandıracağını söylemişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ