Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının kolay olmadığını belirterek "En kötü senaryoyu konuşalım. Bizim yeni uçaklara ihtiyacımız var. F-35'ler olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı herhangi bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendim üretinceye kadar." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemleri satın almasına ABD'nin itirazı sorulan Çavuşoğlu, ABD Kongresi üyelerine Türkiye'nin S-400'ü neden almak istediğini anlattıklarını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: ‘S 400 İLE NATO ÜYELİĞİ ARASINDA BİR BAĞ YOK’

Çavuşoğlu, NATO üyesi ülkelerin bazılarında S-300 sistemleri bulunduğunu hatırlatarak "Herhangi bir savunma sistemine sahip olmak NATO üyeliğiyle çelişmez. Ayrıca bu konularda söz söyleyecek olan kişi NATO Genel Sekreteridir." diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in egemen bir ülkenin istediği savunma sistemini istediği yerden alabileceğini açıkladığını söyleyen Çavuşoğlu, "NATO üyeliğiyle bizim aldığımız hava savunma sistemi arasında çelişki yok." ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, "Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamak çok absürt bir şeydir çünkü bugüne kadar NATO'ya en çok katkı sağlayan ülkelerin başında geliyoruz." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: ‘F 35 OLMAZSA İKİNİCİ BİR S 400 DAHA ALIRIZ’

Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının kolay olmadığını belirterek "En kötü senaryoyu konuşalım. Bizim yeni uçaklara ihtiyacımız var. F-35'ler olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı herhangi bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendim üretinceye kadar." dedi.

POMPEO: ‘TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULARIZ’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘Türkiye S 400’ü alırsa F 35 teslimatı olmaz’ dedi. Pompeo, bu durumu Türkiye’ye bildirdiklerini ifade ederek ‘S 400’ün alınması halinde yaptırım uygulanacağını da sözlerine ekledi.

POMPEO: ‘F 35 VERİLMEZ, ÜSTÜNE DE YAPTIRIM GELİR’

Türkiye'ye, "F-35 için önemli parçalar ürettiğini ve sadece alıcı değil, teslimat zincirinin önemli bir halkası olduğunu" net bir şekilde anlattıklarını dile getiren ABD'li bakan, "Ancak S-400'ü almaları durumunda tüm bunların var olamayacağını ortaya koyduk" diye ekledi. Pompeo ayrıca Türkiye'nin S-400 anlaşmasını yerine getirmesi durumunda bunun yaptırımlara yol açabileceğini de söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin F-35 savaş uçakları ve Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini aynı anda kullanılmasının teknik olarak mümkün olmadığını belirtti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ