Politika
30 Ağustos 2017 ( 481 görüntülenme )

ABD'YE ÇOK SERT PROTESTO!..

Dışişleri’nden ABD’ye tepki


Dışişleri Bakanlığı, 16 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye’nin Washington Büyükelçisinin ikametgahının önünde meydana gelen olaylara ilişkin hazırlanan ve olayla ilgisi olmayan insanların itham edildiği iddianamenin ABD makamlarınca kabul edilmesini protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD’de Türk korumalarına dava açılmasına tepki gösterildiği açıklandı İddianamenin esefle kınandığı ve tepkinin ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne iletildiği belirtildi.


Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şöyle denildi:

"ESEFLE KARŞILADIK"

“Vaşington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı'nın, Vaşington Büyükelçiliğimiz ikametgâhı önünde 16 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin iddianamenin kabul edildiğini açıklaması esefle karşılanmıştır."

"ÇOK SERT BİR BİÇİMDE PROTESTO EDİYORUZ"


"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kavgaya karışan korumalarına 'aranıyor' posteri
Olayın ABD yerel güvenlik makamlarının ciddi ihmalleri, heyetimizin güvenliğinin sağlanamaması ve gösterici kisvesi altındaki PKK terör örgütü yandaşlarının provokasyonlarından kaynaklandığı daha önce ABD makamlarına birçok düzeyde ve defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen,
olay yerinde bulunmayan, hatta hiç ABD’ye gitmemiş olan isimlerin dahi suçlandığı haksız ve yanlı bir iddianamenin kabul edilmesini en sert biçimde protesto ediyoruz. Konuya ilişkin tepkimiz, ABD'nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir.

"HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ"

"Tamamen siyasi bir yaklaşımla, dayanaksız ve haksız şekilde bu noktaya getirilen ve ABD'de bazı siyasi çevrelerin konuyu tırmandırma gayretlerinin bir parçası olarak gördüğümüz bu gelişme hususunda hukuki yollardan mücadele hakkımızı saklı tutuyoruz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ