Politika
11 Ağustos 2018 ( 1969 görüntülenme )

ABD TOPU TACA ATTI!..

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik uygulanan alüminyum ve çelik vergilerini iki katına çıkarma kararına Ankara'nın tepkisi, “Artış, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı” açıklaması olmuştu. Türkiye’nin hem Ticaret Bakanlığı, hem de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yaptığı bu açıklamalara, Beyaz Saray’dan karşı açıklama geldi.


‘ULUSAL GÜVENLİK SÖZ KONUSU’

Beyaz Saray Sözcüsü Lindsay Walters, vergilerin arttırılması konusunda Amerikan yasalarına göre, Dünya Ticaret Örgütü kurallarının hiçe sayılmasına izin veren tek gerekçeyi öne sürdü; “Vergiler, ABD'nin ulusal güvenliği kapsamında arttırılmıştır” açıklaması yaptı.

‘YASALARA UYGUN’

Açıklamada, Trump'ın Türkiye'ye yönelik vergileri iki katına çıkarma kararını, “ulusal güvenlik” alanına giren ABD'nin 1972 tarihli Ticaret Gelişme Yasası'nın 232. Bölümü uyarınca verdiği ifade edildi. İlgili yasa, ABD yönetimine “ulusal güvenlik” gerekçesiyle ithalatı durdurma, vergi artışı yapma, soruşturma açma yetkisi tanıyor.

ABD TÜRKİYE'YE VERGİLERİ KATLADI

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni ekonomi modeli açıklamasıyla eş zamanlı attığı tweette, “Para birimleri olan Türk Lirası bizim çok güçlü Dolarımız karşısında hızla değer kaybederken, Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdim! Alüminyum vergisi artık yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil!” demişti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ