ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Amerikan "Defense One" medya kuruluşunun yıllık savunma zirvesinde yaptığı konuşmada, ABD'nin PKK ile YPG ile olan ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘PKK’NIN KOLU AMA TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL’

Jeffrey, “YPG, Suriye’de PKK’nin bir koludur ancak ABD, PYD'yi terör örgütü olarak tanımıyor” dedi. Suriye bağlamında hem Türkiye hem de YPG ile aynı anda çalışmaları gerektiğini belirten Jeffrey, hem Türkiye ile hem de örgütle aynı anda çalışmayı nasıl dengelediklerine yönelik soruya şu yanıtı verdi:

‘TÜRKİYE SAYESİNDE BUNLARI YAPTIK'

"Bu oldukça zor. Çünkü Türkiye'nin aktif katılımı, iş birliği ve koordinasyonu olmasaydı Suriye'de bugün yaptıklarımızın hiçbirini yapamazdık ama yerel bir ortak olmadan da ülkenin kuzeydoğusunda varlığımızı sürdüremezdik ve daha bitmemiş olan IŞİD ile mücadeleyi devam ettiremezdik. Bu yerel ortak, 2014'ten bu yana PKK'nın Suriye uzantısı olan ancak PKK gibi terör örgütü olarak tanımadığımız PYD'dir. Bu konu Türkler için büyük kaygı ancak henüz yapmadık."

‘TÜRKLER ŞİMDİ ZORLUK ÇIKARIYOR’

IŞİD’in yenilmesinin Türkiye'nin de güvenlik öncelikleri arasında yer almasından dolayı Ankara'nın ABD ile YPG arasındaki ilişkiye katlandığını belirten Jeffrey, "Suriye'de IŞİD’in yenilmesinin ötesinde bir politikamızın olmasına karar verdiğimiz zaman Türkler bizim için zorluk çıkarmaya başladı" dedi.

Jeffrey, Türkiye'nin, ABD'nin öncelikleri olan IŞİD’in yenilmesi, İran ve İran destekli milislerin Suriye'den çıkarılması ve Suriye'de siyasi bir barış sürecinin başlaması önceliklerine katıldığını anlatan Jeffrey, şöyle devam etti:

‘ŞİMDİ BAZI KOŞULLARIMIZ VAR’

“Ancak bizim kuzeydoğuda kalmamızın nedeninin bu olup olmadığından emin değiller. Onlara anlattığımız üzere bunun geçici bir alışveriş olduğunu söylemiştik. Hala öyle ama buna bazı koşullar ekledik. Bunu onlara (Türklere) anlatma konusunda başarılı olamadık. Bu da bizimle, Türkler ve DSG arasında sınır bölgesinde gerginliğe neden oluyor.”

Rojava’da Türkiye ile YPG arasında bir tercih yapılmasına ilişkin soruya yanıt verirken de şu ifadeleri kullandı:

‘PYD SURİYE’DE FARKLI BİR HÜKÜMET GÖRMEK İSTİYOR’

"Birini birine karşı tutmak konusu değildir. Türkiye'ye veya Suriye'nin kuzeydoğusundaki ortaklarımıza, kendilerince PKK'nın uzantısı olan PYD'nin evrimi olan SDG'ye sırt çevirmiş olsaydık Suriye'ye barış getirme misyonu çoktan bitmiş olacaktı. Bu bizim içinde bulunduğumuz bir ikilemdir ve iki tarafı da ortak hedeflere odaklanması konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Çünkü PYD de Suriye'de farklı bir hükümet görmek istiyor, İran'ın orada olmasını istemiyor ve DEAŞ'ın yenilmesini istiyor ancak burada sorun, Türkler anlaşılır sebeplerden dolayı güney sınırında PKK ile ittifak içinde olanları görmek istemiyor."

‘TÜRKİYE’YE SİNYAL VERMEK İÇİN SİLAHLA DONATTIK’

ABD'nin YPG’yi Fırat'ın doğusuna çekerek Türkiye'nin kaygılarına yanıt vereceğini kaydeden Jeffrey, ülkesinin bölgede diğer gruplara verdiği gibi YPG’ye ağır silahlar vermediğini, sadece "bir tabur askerlik hafif taktik silahları” verdiğini dile getirdi.

YPG’ye taktiksel araçlar, HUMVEE tipi ancak üzerine silah monte edilmeyen zırhlı arazi araçları, hafif silahlar, havan topları ve makineli tüfekler verdiklerini, tank veya anti-tank füzeleri ile karadan havaya füze sistemleri gibi ağır silahlar vermediklerini söyleyen Jeffrey, Suriyeli muhalif gruplara daha önce anti-tank TOW füzelerini verdiklerini ancak YPG’ye bunları vermediklerini kaydetti.

Jeffrey, "Tüm bunları sadece Türklere sinyal vermek için yaptık ve inanın bu bize az pahalıya mal olmadı, çünkü daha önce oraya Amerikan topçu birliklerini gönderdik, onlara ateş gücü sağladık çünkü ellerinde yoktu" ifadesini kullandı.

Kaynak: Rudav/ Erbil/ Irak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ