Türkiye'nin Suriye'de bulunan PKK ve IŞİD hedeflerine yönelik planladığı Barış Pınarı Harekatı için Pentagon'dan açıklama geldi. Pentagon, Türkiye'yi tek taraflı hareket etmekle suçlarken Amerikan askerlerinin, Türk saldırısından zarar görmemesi için güvenli bir mesafeye çekildiği bilgisini verdi.

‘ABD ASKERİNİ ÇEKTİK’

Suriye’den çekilme konusunda ABD Başkanı Trump’ın Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’e danıştığını açıklayan Pentagon Türkiye’nin tek taraflı hareket ettiğini öne sürdü. Pentagon’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’deki operasyon için tek taraflı hareket ettiği ve bölgede görev yapan Amerikan askerlerinin güvenliği için personelin güvenli alana çekildiği belirtildi. Pentagon ayrıca şu anda Suriye’deki ABD askeri varlığında bir değişiklik olmadığını da ifade etti.

TRUMP: ‘ZARAR GÖRÜRSEK BAŞI DERDE GİRER’


Öte yanda bugün ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'yi ziyaret edeceğini ve konuğu olacağını açıkladı. Trump, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizim insanlarımıza zarar vermemesini söyledim. Eğer bizim halkımızdan birine zarar gelirse, başı büyük derde girer."

‘HALKIMIZDAN BİRİNE ZARAR GELİRSE ERDOĞAN’IN BAŞI BÜYÜK DERDE GİRER’

"O bölgede sadece 50 elemanımız var, küçük bir birim. Bu 50 kişinin zarar görmesini, ölmesini, insanlarımıza kötü bir şey olmasını istemiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizim insanlarımıza zarar vermemesini söyledim. Eğer bizim halkımızdan birine zarar gelirse, başı büyük derde girer."

'KÜRTLERİ TERK ETMEDİK, ONLAR ÖZEL BİR HALK VE MÜTHİŞ SAVAŞÇILAR'


Trump, Suriye'den ayrılma sürecinde olabileceklerini ancak hiçbir şekilde Kürtleri terk etmediklerini söyledi. Trump, Kürtler için, "Özel bir halk, müthiş savaşçılar" dedi. "Aynı şekilde NATO ve ticaret ortağı Türkiye ile ilişkimiz çok iyi" diyen Trump, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

‘SAVAŞ BAŞLATILIRSA, EKONOMİSİNİ YIKILIR’
"Türkiye'nin büyük bir baskı altında olduğunu ve yıllardır PKK ile savaştığını" söyleyen Trump, "Türkiye'ye, bizim insani olarak değerlendirdiğimiz şeylerin dışına çıkarlarsa fazlasıyla zarar görmüş bir ekonominin gazabına uğrayacaklarını söyledim. Bunu bir kere Pastör Brunson'da yaptım. Brunson'ı vermiyorlardı, sonra hızla verdiler. Türk Lirası rekor derecede değer kaybetti" dedi.

’50 ASKERİMİZİ ÇEKTİK’

"Türkiye'de büyük bir Kürt nüfus var. Türkiye, Suriye'nin bu bölgesinde sadece 50 askerimiz varken ve onlar da çekilirken, başlatacağı herhangi bir gönüllü ya da gereksiz savaşın ekonomisini ve çok kırılgan para birimi Türk Lirası'nı perişan edeceğinin farkında. Kürtlere mali yardım ve silah yardımı yapıyoruz!

’60-70 BİN IŞİDLİ VAR, BİZ NE YAPACAĞIZ ONLARI’

"IŞİD'in yüzde 97'sinin yenildiğini öğrendiğimde, 'Bırakalım kalanıyla diğer ülkeler mücadele etsin' dedim ama ülkemizdeki birçok kişinin öfkesiyle karşılaştım. Generallerimizle buluştuk, bunun hemen yapılabileceğini söylediler ve hızla yaptılar. Avrupa ülkelerine IŞİD'lileri almalarını söyledim. Aileleri, eşleri de dahil olmak üzere 60 bin hatta belki 70 bin IŞİD'li var. Bu 60 - 70 bin kişiyle ne yapacağız? diye sordum. Bunları serbest bırakamayız, geldikleri ülkelere, Almanya'ya, Fransa'ya geri gönderelim dedim ama istemediler. ABD'nin aptal olmasına alışmışlar. Burada milyarlarca dolardan bahsediyoruz. Onlara 30 gün daha verdim geri almaları için ama 'Hayır' demeye devam ettiler.

‘ERDOĞAN’A BU SENİN SORUMLULUĞUN OLACAK DEDİM’

"Erdoğan'a, bu senin sorumluluğun olacak dedim. Kim sorumlu olacak? Rusya, Türkiye, İran, Irak ve Suriye bir de o bölgedeki ülkelerin sorumluluğu. IŞİD bu ülkelerin tümünün düşmanı. Bu ülkeler zengin, güçlü, orduları var, bunu yapabilirler. Ama biz 50, 60, 70 bin hatta 10 bin insanı bile Küba'daki Guantanamo Körfezi'ne almayacağız. Onlar için önümüzdeki 50 sene boyunca para ödemeye devam etmeyeceğiz. Dünyaya harika bir hizmet sunduk, savaşçıların bir kısmının geldiği Avrupa'ya da harika bir hizmet sunduk. Ama NATO gibi bundan faydalandılar.”

‘ÇİZGİYİ AŞARSA EKONOMİYİ VURURUZ’

"Türkiye yapması gerekenin dışında bir şey yaparsa onları ekonomik olarak fena halde vururuz. Askerlere gelirsek, bu çok küçük bir alan. Orada sadece 50 askerimiz var. Kötü bir pozisyonda kalmalarını istemiyorum.” dedi.

Kaynak: BBC/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ