Venezuela’da Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun görevini bırakmasını isteyen muhalefetin protesto gösterilerinin ardından muhalefet lideri Juan Guaido seçim yapılana kadar kendisini ülkenin geçici cumhurbaşkanı ilan etti. Bunun hemen ardından Trump yönetimi Guaido'yu tanıdığını açıkladı.

‘ABD SİYASİ VE DİPLOMATİK GÜÇ KULLANACAK’

Başkan Donald Trump önce yaptığı yazılı açıklamada Amerika'nın Venezuela'da demokrasinin yeniden tesis edilmesi için siyasi ve diplomatik gücünün tüm ağırlığını kullanacağının mesajını verdi. "Venezuela halkının güvenliğine yönelik herhangi bir tehditten doğrudan gayrimeşru Maduro rejimini sorumlu tutmaya devam edeceklerini" belirtti.

Donald J. Trump@realDonaldTrump: “ The citizens of Venezuela have suffered for too long at the hands of the illegitimate Maduro regime. Today, I have officially recognized the President of the Venezuelan National Assembly, Juan Guaido, as the Interim President of Venezuela”.

‘MÜDAHALE SEÇENEĞİ DE MASADA!

Trump'a daha sonra Oval Ofis'te gazeteciler tarafından ABD'nin Venezuela'da askeri müdahale seçeneğinin değerlendirip-değerlendirmediği soruldu. Trump "Şu an hiçbir şeyi değerlendirmiyoruz ama bütün seçenekler masada" diye konuştu. Üst düzey Trump yönetimi yetkillisi de "Şiddete yönelmeyi seçerlerse Maduro ve rejimine yönelik pek çok seçeneğimiz var, günleri sayılı olacak" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela güvenlik güçlerine de demokrasiye destek vermesi ve halkı koruması çağrısında bulundu. Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklara göre, Venezuela'da durum daha da kötüleşirse Trump yönetimi Venezuela'nın petrol sektörünü hedef alan yeni yaptırımları devreye sokabilir. Henüz alınan bir karar yok ama Trump yönetimi ABD'li enerji şirketlerini konuyla ilgili bilgilendirdi.

LATİN AMERİKA ÜLKELERİ ABD PEŞİNDE GİDİYOR

ABD'nin ardından Kanada, Paraguay, Arjantin, Kolombiya, Guatemala, Brezilya, Ekvador, Costa Rica, Şili ve Peru da Guaido'yu Venezuela'nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı. Meksika ise hala Maduro'yu Venezuela lideri olarak gördüğünü duyurdu. Bolivya da Maduro'nun yanında olduğunu açıkladı.

Bu gelişme sonrasında Maduro, ABD ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurdu, ülkedeki ABD diplomatik personelinin ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ