Genel
19 Temmuz 2018 ( 1269 görüntülenme )

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI!

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, “OHAL'in kaldırılmasıyla birlikte Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında askıya aldığı yükümlülüklerini yeniden üstlenmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye, sona eren OHAL’in yerine yeni güvenlik önlemlerini almaya hazırlanırken AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic;


"İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ KORUNMALI"

"OHAL'in kaldırılması münasebetiyle ayrıca Türkiye'nin, tüm demokratik devletlerin merkezinde yer alan hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını ve temel özgürlükleri olumsuz etkilemeye devam eden her türlü tedbiri sona erdirmesini ve geri döndürmesini bekliyoruz. Bunlar arasında ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü ve usul hakları yer almaktadır. Ayrıca OHAL 'in kaldırılmasıyla birlikte Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında askıya aldığı yükümlülüklerini yeniden üstlenmesini bekliyoruzdedi.

YARGI BAĞIMSIZ OLMALI

Sözcü, OHAL’in sona ermesini “memnuniyetle karşıladıklarını” belirtirken, “Öte yandan resmi makamlara olağanüstü yetkiler veren ve OHAL'in bazı kısıtlayıcı unsurlarını koruyan yeni mevzuat teklifinin kabul edilmesinin, OHAL 'in kaldırılmasının olumlu etkilerini azaltacağına inanıyoruz.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi, Venedik Komisyonu ve ilgili diğer kurumların önemli tavsiyelerini hayata geçirmesi, ve yürütme ve yargı arasındaki güçler ayrılığına riayet etmesi yönündeki beklentimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. Kocijancic, Türkiye- AB ilişkilerinin geleceği için şu hatırlatmayı yaptı: 

HAK VE HUKUK

“Hukukun üstünlüğü ve temel haklar alanlarında somut ve kalıcı ilerlemelerin kaydedilmesi AB -Türkiye ilişkilerinin geleceği bakımından ehemmiyetini korumaktadır.”

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ