Genel
16 Nisan 2017 ( 6554 görüntülenme )

ABD'den Kritik Hamle!

Barzani yönetimindeki kukla devlet petrol ve doğal gaz yataklarına sahip Kerkük’ü topraklarına katıp bağımsızlığa hazırlanırken Pentagon da, Suriye’nin kuzeyini perçinledi.


Suriye Kürt koridoruna 5 yeni hava üssü kuran ABD, Irak’ın Suriye ve Ürdün sınırındaki Saad Askeri Hava Üssü’nü de genişletiyor. 

Irak’ta Amerika’nın kurdurduğu başında Peşmergebaşı Barzani’nin bulunduğu kukla Kürt bölgesi, zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip Kerkük’ü kendi topraklarına katarak, bağımsızlık ilanına hazırlanırken, Suriye’nin kuzeyindeki PKK güdümündeki YPG oluşumu da perçinleniyor.

Burada kurulacak olan Kürt yönetiminin, inşası ve güvenliği ise ABD’ye emanet. Suriye’nin kuzeyine askerlerini yığan ABD, yeni askeri üsler de kurmayı ihmal etmiyor. Suriye’nin zengin petrol yataklarının bulunduğu Rakka ve Deyrazor’un Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG tarafından ele geçirilmesi planlandı.

Yine zengin doğalgaz ve petrol bölgesi olan Musul’un da IŞİD’den, ABD destekli peşmergeler tarafından kurtarılmasının hazırlıkları bütün hızıyla sürdürülüyor. Böylece Irak’tan Akdeniz’e uzanan “NATO’nun Stratejik Koridoru Kürdistan” ın köşe taşları birer birer döşeniyor. 

Kerkük ile Musul’un da katılımıyla kurulması düşünülen Kürdistan, Irak ve Suriye’deki petrol ve doğalgaz kaynaklarının neredeyse tamamına hakim olacak. Bundan sonraki adım ise Akdeniz’e açılmak.

Türkiye’de de yayınlanan Barzani yanlısı “BasNews” adlı gazetenin internet sitesinde yayınlanan bir habere göre “ABD, İncirlik’ten daha fazla Rojava üslerini kullanıyor.” BasNews’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Türkiye ile YPG’ye yaklaşım konusundaki çelişkilerin büyümesinin ardından ABD’nin, İncirlik Hava Üssü’nden daha fazla Suriye’nin Kuzeyinde YPG denetimindeki bölgelerdeki üsleri kullandığını söyledi. Kaynağa göre; geçtiğimiz günlerde Suriye Demokratik Güçleri(SDG) tarafından ele geçirilen Tabga Askeri Hava Üssü, ABD tarafından Rakka ve Deyrazor operasyonlarında kullanılmak üzere hazırlanıyor.

Konu hakkında BasNews’e konuşan PYD Avrupa Basın Sözcüsü Dara Mistafa’ya göre ise, Ankara-Washington hattında bir süredir bazı konularda anlaşmazlıklar yaşanıyor. ABD’nin, Kuzey Suriye’de asker bulundurmasını ve askeri üs kurmasını olumlu bulduklarını belirten Mistefa, ABD’nin, Suriye’deki hava üslerini İncirlik gibi kullanabilmesi için zamana ve uzun çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Öte yandan ABD’nin, Irak’ın Enbar Vilaleyeti’nin batısında Suriye ve Ürdün sınırındaki Saad Askeri Hava Üssü’nü genişlettiği gelen bilgiler arasında. ABD, Saad Askeri Hava Üssü’nü Suriye’deki operasyonlar için kullanma amaçlı genişletiyor. 

Geçtiğimiz hafta İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka Haber Ajansı, ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nden çekileceği ve Kuzey Suriye’deki 5 hava üssünü İncirlik yerine kullanacağını iddia etmişti. Rimelan kentinde 1, Ayn el Arab’da 2, Kamışlı’da 1 (eski ziraat uçakları için kullanılan alan) ve Tabka olmak üzere ABD’nin Rojava’da 5 askeri hava üssü bulunuyor.

Kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ