Genel
25 Aralık 2019 ( 589 görüntülenme )

Gitti gidiyor derken... 'Amerikan İhale'

Türkiye ile ABD arasında yaşanan yaptırım krizinde Ankara İncirlik Üssü'nü kapatma kartını masaya sürerken, ABD Savunma Bakanlığı'ndan ilginç bir hamle geldi.


ABD'NİN KULLANDIĞI ÜSLERİN İHALESİ TÜRK ŞİRKETLERİNE

 Pentagon, İncirlik dahil olmak üzere Türkiye’deki ABD Hava Kuvvetleri’ne ait askeri üs tesisleri ve destek birimlerinin modernizasyon, tasarım ve altyapı projelerini sekiz Türk şirketine verdi.

ADANA ANKARA İSTANBUL MERKEZ

Toplam 95 milyon dolar (yaklaşık 565 milyon lira) değerindeki projelerin 31 Aralık 2024'e kadar tamamlanması öngörülüyor. Söz konusu projelerin verildiği Türk şirketler Adana, Ankara ve İstanbul merkezli.Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; projeleri üstlenecek olan şirketlerin adları şu şekilde:

Aytekin Serol İnşaat Taahhüt Mühendislik Anonim Şirketi (Adana), Emta İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi (Ankara), Bor İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Adana), Kuryapı Sağlık Ürünleri Gıda İnşaat (Adana), Santes Uluslararası Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (İstanbul), Serka Taahhüt İnşaat Anonim Şirketi (İstanbul), Set Dış Ticaret Sanayi Petrol Taşımacılık Atık Tesisleri Bilişim ve İnşaat Limited Şirketi (Adana).

ANKARA'DAN İNCİRLİK KARTI

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sebebiyle ABD Kongresi'nde Türkiye'ye yaptırım öngören tasarılar sunulmuş, bu tasarılardan biri Senato Dış İlişkiler Komisyonu'unda kabul edilmişti. Türkiye Kongre'den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik Üssü kartını masaya sürmüş, üssün kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ