Reklamlar
Anasayfa » Haber
11 Ocak 2017 ( 4275 görüntülenme )

ABD'den TÜRKİYE'ye KRİTİK TAVIR!

ABD: PYD DE MASADA YER ALSIN


Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye destek verdiği gerekçesiyle eleştirdiği ABD'den kabul edilemeyecek bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye görüşmelerinde, Kürtlerin oluşturduğu PYD'nin de masada yer alması gerektiğini söyledi.

Mark Toner,
başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye’de barışın sağlanması sürecinde, Birleşmiş Milletler’in (BM) öncülük edeceği çözüm arayışlarının tek çözüm yolu olduğuna ilişkin ABD’nin görüşünün değişmediğini belirten Toner, barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, müzakerelere önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu söyledi.

Toner bir soru üzerine, Suriyeli Kürtleri temsil eden PYD’nin terör örgütü IŞİD’e karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve bu nedenle de barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini savundu. Toner, “PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye’deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar” diye konuştu.

ABD’nin PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü fakat PYD’yi aynı şekilde değerlendirmediğini belirten Toner, kendilerine silah desteği vermediklerini, yalnızca taktiksel destek sağladıklarını söyledi.

Toner, “Eğer PYD, PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz” sorusunu da şöyle yanıtladı: 
“YPG IŞİD’e karşı önemli ve etkili bir güç. Türk hükümetinin PYD ile duyarlılığını göz önünde bulunduruyoruz.”

Kaynak:sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK!.. MİT'E DARBEYİ HABER VEREN BİNBAŞI'NIN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI... Ekmeğe Zam Gelecek Mi? Konur Vadisi'ni kim cezalandırıyor, AKP mi yoksa PKK mı? Akşener'e BÜYÜK DESTEK! Bu tren artık bu raydan çıkmaz İran Savaş Gemilerini Gönderdi! AKP 12 Vekil Kaybediyor SARRAF DAVASINDA YENİ GELİŞME!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ünlü Araştırmacı Gözaltında!