Genel
20 Ocak 2018 ( 21263 görüntülenme )

ABD'DE BÜYÜK KRİZ!

ABD “kepenk kapattı”. ABD Senatosu bütçeyi onaylamadı, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasının birinci yıldönümü olan 20 Ocak itibarıyla, ABD hükümetinin para harcama yetkisi sona erdi.

HÜKÜMET ÇALIŞANLARINA MAAŞ VERİLEMEYECEK


Bütçe geçmediği için, hükümet çalışanlarının hiçbirine maaş verilemeyecek. Hükümet, cumhuriyetçiler ve demokratlar bütçe konusunda anlaşamadığı için resmi olarak kapandı. ABD'de son olarak 2013 yılında benzer bir olay yaşanmıştı. Ancak o dönemde Başkanlık demokratlarda, Senato'nun kontrolü ise Cumhuriyetçilerdeydi.

ABD Tarihinde ilk kez, aynı parti, Cumhuriyetçiler hem Başkanlığı, hem Temsilciler Meclisi'ni, hem de Senato'yu kontrol ederken, bütçe onaylanmadı. Cumhuriyetçi partide Başkan Trump, Senatörler ve vekiller birbirlerini suçlamaya başladı.

ABD'de Senato 100 kişiden oluşuyor. Bütçenin geçmesi için ise, en az 60 senatörün oyu gerekiyor. Cumhuriyetçiler Senato'da 51 sandalye ile temsil ediliyorlar. Bütçe için 9 Demokrat senatörün desteğine ihtiyaç duyuluyordu.

Ancak Cumhuriyetçilerle demokratlar arasında gerek federal harcama limitleri, gerekse sosyal güvenlik, sağlık ve bilim harcamaları konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. 2011'de federal harcama limitleri konusunda yine anlaşmazlık çıkmış, o dönemde Obama yönetimi federal bütçeye “üst limit” getirilmesini kabul edince, bütçe geçmişti. Ancak Trump, savunma alanında daha fazla harcama yapmak için bu “üst limitin” kaldırılmasını istiyor.

SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI: AFGANİSTAN, IRAK VE SURİYE OPERASYONLARINI ETKİLEMEYECEK


Bütçe konusundaki anlaşmazlık ve federal bütçenin geçmemesi, ABD'de memur maaşlarının ödenmemesini, çok gerekli olmayan tüm federal çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasının da önünü açıyor.

Ancak Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, bütçenin geçmemesinin, ABD'nin Afganistan, Irak ve Suriye'deki operasyonlarıını “etkilemeyeceğini” bildirdi. ABD'de aktif görevdeki 1.3 milyon askeri personelin görevine devam edeceği, ancak idari konumdakilerden bazılarının ücretsiz izne gönderileceği açıklandı.

ABD Adalet Bakanlığı ise, bütçe kesintileri çerçevesinde halen 115 bin çalışandan 95 bininin işine devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ