Dünya
12 Ekim 2017 ( 114 görüntülenme )

ABD ÇEKİLDİ... İSRAİL'DEN UYGUN ADIM!..

ABD'nin ardından İsrail de UNESCO'dan çekiliyor


ABD'nin ardından İsrail de kısa adı UNESCO olan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü üyeliğinden çekileceğini açıkladı. İsrail Başbakanı Netanyahu, "Örgüt absürt bir tiyatroya dönüştü" dedi.

ABD'nin UNESCO üyeliğinden çekileceğini açıklamasından kısa bir süre sonra İsrail'den de benzer bir açıklama geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, ülkesinin UNESCO'dan çekileceğini kamuoyuna duyurdu.

 ABD gibi İsrail de örgüte "İsrail karşıtı bir tutum izleme" suçlamasında bulundu.

Netanyahu, Dışişleri Bakanlığı'na ülkenin UNESCO'dan ayrılması yönündeki hazırlıkları tamamlamak için talimat verdiğini açıkladı. 

Trump yönetiminin UNESCO'dan ayrılma kararını memnuniyetle karşıladığını kaydeden İsrail Başbakanı, "Bu cesur ve ahlaki bir karar, çünkü UNESCO absürt bir tiyatroya dönüştü, çünkü örgüt tarihi korumak yerine onu parçalarına ayırıyor" diye konuştu.

ABD'nin gözlemci statüsü devam edecek

ABD Dışişleri Bakanlığı bugün, 31 Ekim 2018'de UNESCO'dan ayrılma kararı aldıklarını ve bu kararı UNESCO Direktörü Irina Bokova'ya ilettiklerini açıklamıştı. Buna göre ABD, UNESCO üyeliğinden ayrılacak ancak örgütte "daimi gözlemci” statüsünde kalmaya devam edecek.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ