2896 görüntülenme15 Aralık 2018
Merkezi Washington’da bulunan Ortadoğu Enstitüsü’nün düzenlediği 9. Geleneksel Türkiye Konferans’ında Suriye öne çıkan konulardan biriydi. Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye danışmanı olarak görev yapan Yarbay Richard Outzen Amerika’yla Türkiye’nin Suriye’de aynı şeyi istediğini belirtti.

‘İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN, TÜRKİYE İLE AYNI ŞEYİ İSTİYORUZ’

Outzen, “İster inanın ister inanmayın günün sonunda biz Türkiye’nin istediğini istiyoruz. Suriye’de aynı şeye çok yakınız. İkimiz de 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasını istiyoruz. Bu, anayasal reform ve seçimler demek. Bu, rejim ve insanları arasındaki iletişimle, Suriye’nin komşularıyla ilişkisinin değiştiği birleşik bir Suriye devleti demek. Bu, bizimle Türkiye’nin çıkarına. Ve bu bize başlangıç için çok güçlü bir el sağlıyor” dedi.

Türk-Amerikan ilişkilerinde belli sanal ve belli yapısal sorunlar olduğunu kaydeden Outzen Suriye’nin de sorunlardan biri olduğunu söyledi. Outzen, İlişkilerdeki sorunlar için eski Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye ziyaretiyle kurulan çalışma gruplarından övgüyle bahsetti.

KONU SURİYE

Ortadoğu Enstitüsü’nün Türkiye bölümünün 9. Kez düzenlediği Türkiye konferansı başkent Washington’da gerçekleşti. Konferansta masaya yatırılan konulardan biri de Türkiye’nin Batı’yla olan ilişkisiydi. Ankara’nın Batı’yla ilişkisinin tartışıldığı panelde öne çıkan konu Türkiye-Amerika ilişkileri ve dolayısıyla da Suriye oldu.

Paneldeki konuşmacılardan Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye danışmanı olarak görev yapan Yarbay Richard Outzen, Ankara’yla Washington’un Suriye politikasının uzun dönemde aynı olduğuna inandığını söyledi.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ