Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2463 görüntülenme )

ABD'nin 2 Numarasından TÜRKİYE İTİRAFI!

Vay be!..
ABD: MENBİÇ’TE TÜRKİYE İLE BERABER ÇALIŞIYORUZ
 
ABD Dışişlerinin iki numarası Antony Blinken, CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtladı.
 
Blinken, ABD ile Türkiye'nin Menbiç'te birlikte çalıştığını söyledi.
 
İşte röportajın can alıcı bölümü:
 
CNN Türk:  Sayın Bakan Yardımcısı, IŞİD’le mücadele hakkında konuştuğumuzda bugünlerde dikkatler özellikle Menbiç üzerine yoğunlaşmış durumda. Türkiye’nin ABD’ye Suriye’de Kürtlerin bulunmadığı ortak bir operasyon düzenlenmesi teklifinde bulunduğunu biliyoruz. Washington bunu neden reddetti? Washington sırtını PYD’de yerine Türkiye’ye dayamayı neden kabul etmedi?
 
Bakan Yardımcısı Blinken:  Aslına bakarsanız Menbiç’te beraber çalışıyoruz ve bu çok önemli bir operasyon. Türkiye ile Suriye arasındaki sınırın bir süredir DAEŞ’in kontrolü altında bulunan bir kısmı var. DAEŞ bu bölümü yabancı savaşçıları Suriye’ye sokmak ve savaşçı tedarikini tazelemek için kullanmanın yanında, eğitimlerini tamamlayan söz konusu savaşçıları ve teröristleri Türkiye’de, Avrupa’da ve ABD’de saldırılar düzenlemek üzere Suriye’den çıkarmak için kullanıyor.
 
Bizler, hem batıdan doğuya doğru hareket ederek batı yönünden, hem de kuzeye ve batıya doğru hareket ederek doğu ve güney yönünden bu sınırı kapatabilmek için birlikte bir operasyon ortaya koyduk. Söz konusu operasyon gerçek anlamda başarı elde ediyor ve ABD ile Türkiye arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin bir sonucu.
 
CNN Türk:  Fakat ABD’nin NATO müttefiki ve stratejik ortağı olan Türkiye, YPG’nin PKK’yla derin ideolojik ve lojistik bağları olduğunu söylüyor, ABD ise bu grupla işbirliği yapmaya devam ediyor. Peki, ABD’nin bu tavrının terörle mücadeledeki dayanışmayla bağdaştığını düşünüyor musunuz? Türkiye aynısını yapsaydı nasıl hissederdiniz, ABD’nin terör örgütü olarak adlandırdığı bir grubu desteklese, onunla işbirliği yapsa, onların armasını taksaydı örneğin?
 
 
Bakan Yardımcısı Blinken:  Dediğim gibi, DAEŞ’i mağlup etmek güçlü ve ortak menfaatimiz ve Suriye’de bu menfaati paylaşan çeşitli gruplarla çalışmaktayız. DAEŞ’in teşkil ettiği tehdidi ortadan kaldırma konusunda olabildiğince etkili olmaya çalışıyoruz.
 
Öte yandan, Türkiye’nin PKK konusundaki endişelerine karşı son derece hassasız; ve esasında, Türkiye’nin çabalarını destekliyoruz, bilhassa da PKK’ya terör eylemlerine son vermesi, silahlarını bırakması ve maalesef kalkmaya karar verdiği müzakere masasına geri dönmesi yönünde defalarca çağrıda bulunduk. Yani, PKK konusunda Türkiye ile dayanışma içerisinde hareket ediyoruz.
 
CNN Türk:  Obama’nın Erdoğan’a SDG bünyesinde sınırlı sayıda YPG kuvveti bulunacağını söylediği ve IŞİD’in Menbiç’ten atılmasının ardından YPG’nin çekileceği konusunda teminat verdiği yönünde haberler var. Bu doğru mu, ABD bu güvenceyi verdi mi?
 
Bakan Yardımcısı Blinken:  Suriye’de ağırlıklı olarak Suriyeli Arap kuvvetleriyle çalışıyoruz ve her halükarda, dediğim gibi, bizim ve Türkiye için kritik nokta ve  müşterek menfaatimiz DAEŞ’i mağlup etmekte mümkün olduğunca etkili ve hızlı olabilmek. Suriye’de buna odaklanmış durumdayız ve yine belirttiğim gibi bu konuda büyük başarı elde ettik. Bu tehdit ortadan kaldırıldığında, güvenlik durumu her iki taraf için de çok çok daha iyi hale gelecek.
 
CNN Türk:  Ankara’nın temel endişesi bir Kürt koridoru ve Türkiye’nin güney sınırı boyunca özerk bir Kürt bölgesi oluşması ve bugün Suriyeli Kürtlerin özerk bir federasyon hazırlığında olduğuna dair haberler de gündeme geldi. IŞİD geriletilirse, ABD Kürtleri kendi haline bırakıp, onların kendi devletini kurmasına izin verecek mi?
 
Bakan Yardımcısı Blinken:  Hiçbir grubun Suriye’nin doğasını değiştirip kendi siyasi çıkarlarını ilerletmek adına Suriye’deki durumdan yararlanmasını desteklemiyoruz. Birleşik, toprak bütünlüğü korunan ve kendi birleşik milli egemenliğine sahip bir Suriye’den yanayız. Hedeflediğimiz amaç bu.
 
 
CNN Türk:  Yani, Menbiç operasyonunun ardından YPG kuvvetleri burayı terk edecek?
 
Bakan Yardımcısı Blinken:  En önemlisi, ilk olarak, Suriye’de yürütmekte olduğumuz operasyonların DAEŞ’in yenilgisi ve ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanması. Zorluklardan biri bu ve üstesinden gelmek için birlikte çalışıyoruz. Ancak Suriye’de kritik bir başka zorluk daha var, o da Esad rejiminden uzak bir siyasi geçiş dönemi için gerekli koşulları yaratmak.
 
Çatışmaların durdurulması ve daha fazla kişiye insani yardım ulaştırma konularında beraberce bu kadar sıkı çalışmamızın sebebi bu; ki böylelikle müzakerelerin ilerlemesi için gereken koşullar sağlanabilsin.
 
Tüm halkının menfaatlerini temsil eden, ancak toprak bütünlüğü bozulmamış birleşik bir devlet olmayı sürdüren, tamamen egemen, kurumları işlevlerini hala yerine getirebilen bir Suriye’ye bu şekilde ulaşabiliriz.  Türkiye ile de ortak hedefimiz bu ve her iki zorlukla da aynı anda uğraşmak zorundayız.(CNNTÜRK).
 
İşte ABD’nin tavrı bu…
 
ABD’ye soruyorlar; PKK/PYD Fırat’ın batısından çekilecek mi” diye... CEVAP YOK!
 
Ve ABD’ye soruyorlar “BU PKK NE OLACAK” diye…
 
ABD diyor ki “çözüm sürecine geri dönülsün!”
 
Ve ABD diyor ki “Suriye’deki operasyonlarda Türkiye ile birlikteyiz!”
 
PKK/PYD bu operasyonun içinde olduğuna göre…
 
Bu ABD açıklamasından, ABD ile AKP siyasetinin hem Türkiye hem de Ortadoğu’daki süreci PKK/PYD ile birlikte yürüttüğü anlaşılıyor…
 
Ve bu süreç; Irak’ın parçalanmasına, Suriye’nin parçalanmasına, kopan parçalardan İsrail’e müttefik devletler kurulmasına ve Türkiye’de de bu parçaları destekleyecek şekilde bir idari yapılanmaya yani başkanlığa yani eyalet sistemine gidiyor.
 
AKP bu süreci destekliyor; HDP/PKK destekliyor ve ABD’de de destekliyor!
 
IŞİD, DAEŞ, ESAD, ESED hepsi bahane…
Durum ve gidişat bu… 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ