Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2447 görüntülenme )

ABD'den Ciddi Hamle!

ABD Özel temsilcisi açıkladı
BU HABER ERBİL KAYNAKLIDIR

  ABD, IŞİD’e  karşı savaşan güçlerin harekat planlamalarına destek amacıyla Suriye'ye Özel Kuvvet Birlikleri göndereceğini açıkladı.
 
ABD Başkan Barack Obama'nın IŞİD karşıtı koalisyondaki özel temsilcisi olan Brett McGurk, özel kuvvetlerin çok yakında yola çıkacağını bildirdi.
 
ABD Başkanı Barack Obama, Ekim ayında 50 ABD Özel Kuvvetler askerinin Suriye'ye gönderilmesine izin vermişti.
 
ABD'nin CBS televizyon kanalına konuşan McGurk, Rojava’ya gönderilecek olan birliklerin IŞİD'e karşı savaşan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’yle (YPG) Rakka operasyonunun planlamasını yapacağını söyledi.
 
İlk hedef izolasyon
 
İlk hedefin Rakka'yı Suriye ve Irak'tan izole etmek olduğunu ifade eden McGurk, Özel Kuvvet Birlikleri’nin Suriye'deki hangi gruplara destek vereceği konusunda ise bilgi vermedi.
 
Antony Blinken: YPG’yle operasyon yok
 
Bağdat ve Erbil temasları öncesinde Cumhuriyet gazetesine konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken ise, IŞİD’e karşı Türkiye ile birlikte düzenleyecekleri operasyonda karadaki ana aktörün “Sahada Suriyeli Araplar ve ılımlı güçler” olacağını söyledi.
 
Anthony Blinken, “Suriyeli Kürtler dahil olacak mı?” sorusuna, “Hayır. Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.
 
Fransız haber ajansı AFP ise, ABD askerlerinin içinde Arap, Süryani ve YPG güçlerini barındıran Suriye Demokratik Güçleri'yle birlikte hareket edeceğini yazdı.
 
Suriye ve Irak'ta son iki haftada gerçekleşen operasyonların ümit verici olduğunu kaydeden McGurk, “Suriye'de El Havle, Irak'ta ise Şengal harekatlarıyla toplam 435 kilometre karelik alan IŞİD'den geri alındı” dedi.
 
Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD'e karşı düzenleyeceği operasyonlara ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de hava desteği vereceği belirtiliyor.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ