Politika
08 Aralık 2018 ( 947 görüntülenme )

'700 GÖZALTI'

Fransa'da Sarı Yelekliler'in benzine getirilen ek vergilere karşı başlattığı eylemlerden zaferle çıkmalarının ardından liseliler sokaklara indi. Gençler, eğitim reformlarına karşı çıktıkları Başkan Macron’un istifasını istiyor.


700 LİSELİ GÖZALTINDA

Fransa’da liseliler ayaklandı. Perşembe günü ülke genelinde yapılan öğrenci eylemlerinde 700 öğrenci gözaltına alındı. Sadece Kuzey Fransa'daki Mantes-la- Jolie'de çoğu liseli 146 kişi gözaltına alındı. Eylemler yüzünden 280 okulda eğitim-öğretim durdu, 45 okul ise öğrenciler tarafından işgal edildi. Öğrenciler, “Sarı Yelekliler“ gibi, hükümetin eğitimle ilgili uygulamalarına karşı eylem başlattı.

Öğrenciler, bir çok okulu işgal etti. 300'den fazla okulda öğrenim yapılamadı. Polis araçları ve çöp konteynerleri yakılırken, ajanslar böyle fotoğrafları paylaşıyor.
Öğrenciler, bir çok okulu işgal etti. 300'den fazla okulda öğrenim yapılamadı. Polis araçları ve çöp konteynerleri yakılırken, ajanslar böyle fotoğrafları paylaşıyor.

ÖĞRENCİLER NE İSTİYOR?

Liseliler ve orta bölümde okuyanların katıldığı eylemlerde öğrenciler, yüksek okullara girişte kuralların katılaştırılmasına ve öğretim elemanı sayısının azaltılmasına karşı çıkıyor. Bu arada eylemler, Fransa'nın ünlü üniversitesi Sorbonne'a da sıçradı. Üniversite, öğrencilerin eylemlere katılımı nedeniyle kapandı. Önümüzdeki günlerde üniversitelilerin de eylemlere destek vermesi bekleniyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ