Genel
13 Ağustos 2017 ( 461 görüntülenme )

ŞOK!.. SAVAŞ RÜZGARI BORSA'YI AĞIR VURDU!..

GERGİNLİĞİN BEDELİ: YARIM TRİLYON DOLAR


ABD ile Kuzey Kore'nin karşılıklı olarak savaş tamtamlarını çalması geçen haftayı dünya genelindeki borsalar için en kötü hafta haline getirdi. 

Avrupa'da ve ABD'de birçok yatırım danışmanlığı şirketi uzmanı tatilini yarıda kesmek zorunda kalırken, gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşmesi halinde borsalarda son yılların en büyük toplu satışlarından birinin gerçekleşmesinden endişe ediliyor. 

ABD yayın kuruluşu Bloomberg'in hesaplamalarına göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye askeri müdahale sinyalleri vermesi ve Doğu Asya ülkesinin de Pasifik Okyanusu'ndaki ABD üslerini barındıran Guam Adası'nı vurma planlarını duyurmasıyla başlayan tedirginlik sebebiyle, dünya borsalarındaki toplam hisse değeri düşüşü 500 milyar doları buldu.

ASYA PİYASALARI ÇAKILDI

Bütün dünya borsalarını kapsayan MSCI Dünya Endeksi'nde haftalık düşüş yüzde 1.5 oldu
. Avustralya, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Japonya, Malezya, Pakistan ve Yeni Zelanda borsalarını kapsayan MSCI Asya Pasifik Endeksi, 161.27 puandan başladığı gergin haftayı, 158.45 puandan kapattı. 

Hong Kong'daki Hang Seng Endeksi'nde düşüş yüzde 2'yi bulurken, düşüşler Güney Kore'nin Kospi endeksinde yüzde 1.7, Çin'in Şanghay borsasında yüzde 1.6, Avustralya'nın Sidney borsasında yüzde 1.2 olarak kaydedildi. 

ABD'deki S&P 500 endeksi yüzde 1.4 ile mart ayından beri en büyük düşüşü kaydederken, Avrupa'daki Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 2.7 ile ABD Başkanı Donald Trump'ın başkan seçildiği kasım başından bu yanaki en büyük gerilemeyi yaşadı. Borsa İstanbul 100 endeksi de haftayı yüzde 1.46'lık kayıpla 106.963 puandan kapattı.

TRUMP'IN TWEETLERİ DÜNYANIN BAŞINA BELA

ABD Başkanı Donald Trump son olarak Kuzey Kore ile ilgili attığı Twitter mesajında askeri seçeneğe işaret ederek “tam dolduruşta” olduklarını belirtti. 

Yatırım danışmanlığı şirketi Philadelphia Trust'ın uzmanlarından Richard Sichel ise, “Zaten 24 saatlik haber akışımız var ve gecenin bir yarısı Başkan Trump tarafından atılan tweetler durumu daha beter hale getiriyor. Eminim uygun diplomasi yürütülüyordur ama tweet atmak gerginliği artırıyor” diyerek tepki gösterdi.

kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ