Sağlık
25 Mart 2020 ( 1656 görüntülenme )

'65 yaşın sırrı açığa çıktı'

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, bugünkü köşesinde, alınan koronavirüs önlemlerine ilişkin bir yazdı kaleme aldı.Özdil, söz konusu önlemler kapsamında getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağını "iki yüzlülük" olarak nitelendirdi.

‘GÜNAHINIZI 65 YAŞA YIKMAYIN’
"Vaktinde almadığın önlemlerinin, ihmallerinin, göz göre göre hatalarının, siyasi günahlarının bedelini 65 yaş üstündeki insanlarımıza fatura edeceksin öyle mi? Gerçeklere maske takmaya çalışan sağlık bakanı açıklamıyor. Birini ben açıklayayım…" diyen Özdil, İzmir'de koronavirüsten ölen vatandaşlardan birinin 45 yaşında olduğunu açıkladı. Özdil yazısında özetle şunları kaydetti:

’65 YAŞ SINIRI SADECE BİR İSTATİSTİK’
(Öncelikle, bu 65 yaş nereden çıktı diye merak ediyorsanız… Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği yaşlılık sınırı'dır. Ama aslında, hastalıkla sağlıkla filan alakası yoktur, sadece nüfus istatistiğinden ibarettir. 2012 yılına kadar, yaşlılık sınırı 60'tı. Dünyada ortalama ömür uzadığı için, 2012 yılında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 65'e çıkarıldı.)

’65 YAŞIN ALTINDAKİLERİN DAHA SAĞLIKLI OLDUĞUNU GÖSTERMEZ’
(Yani aslında, 50 yaşındaki veya 60 yaşındaki kişilerin, 65 yaşındaki kişilerden daha sağlıklı olduğunu falan göstermez… Sadece dünya nüfusunun ömür süreleriyle alakalı istatistiktir. (Sayın hükümetimiz, yaşlılık sınırının 60'tan 65'e çıkarılmasının hemen üstüne atlamıştı. Çünkü, bu sayede emeklilik yaşını ileriye öteleyerek, kağıt üstünde “zengin olduk” palavraları yaratmıştı. Yaşlılık sınırının 65'e çıkarılması, emekli maaşı vermeden, milleti beş sene daha fazla çalıştırmak için sömürü fırsatı olarak kullanılmıştı. “Akp'nin sağlık politikaları sayesinde Türk halkının ömrü uzadı” yalanları bile yazılmıştı.

'65 YAŞI EVE KAPATIP DAHA KÜÇÜKLERİ SOKAĞA SALMAK AKLA MANTIĞA AYKIRI’
(65 yaş kavramı, sadece nüfus istatistiğidir. 50'li 60'lı yaşların daha sağlıklı olduğunu göstermez. 30'lu 40'lı yaşların hastalıktan muaf olduğunu asla göstermez. İstanbul büyükşehir belediyesi seçiminde, aynı sandığa atılan dört oy pusulasından üçünün geçerli, birinin sahte kabul edilmesi ne kadar akla mantığa aykırıysa… 65 yaşındaki vatandaşları eve kapatıp, 65 yaşından küçük vatandaşları sokağa salmak, o kadar akla mantığa aykırıdır.

‘BU ZİHNİYETİN HİÇ Mİ KAFASI ÇALIŞMIYOR’
Farzedelim, baba 65 yaşında, anne 64 yaşında, aynı evde yaşayan çocuklar 30 ve 27 yaşında… Çocukların moda tabirle “home office” çalışma imkanı yok, mecburen işe gidiyorlar, market-pazar alışverişini anne yapıyor. Aynı sandıktaki dört oy. Aynı evdeki dört insan. Sadece 65 yaşındaki vatandaşı “sorunlu” gören zihniyetin, hiç mi kafası çalışmıyor kardeşim?

‘65 YAŞ HÜKÜMETİN BAHANESİ’
“İşine gidemeyen vatandaşlarının maaşını hükümet olarak karşılamamak için, elektrik su paralarını ödememek için, insanların kredi borçlarını ertelememek için, resmi olarak sokağa çıkma yasağı ilan etmeyeceksin, saldım çayıra diyeceksin… Sonra da “biz üstümüze düşeni yapıyoruz, bizim hiç kusurumuz yok, hep bunların yüzünden oluyor” diyerek, 65 yaşındakileri “öcü” olarak göstereceksin öyle mi?”

‘BU BİR ALGI OPERASYONU’
İşler yolundayken, bayramda seyranda hayırlı evlat pozlarına bürünüp, dualarıyla beraber oylarını kapmak için, ellerini öpeceksin, saygıda kusur etmeyeceksin, örf adet anane ayaklarına yatacaksın… İşler biraz sarpa sarınca, uzak durulması gereken, izole edilmesi gereken virüs muamelesi yapacaksın öyle mi? Özellikle kritik eşiğin aşıldığı şehirlerde, toplumun tamamına sokağa çıkma yasağı getirmen gerekirken, hâlâ algı operasyonuyla uğraşacaksın… Vaktinde almadığın önlemlerinin, ihmallerinin, göz göre göre hatalarının, siyasi günahlarının bedelini 65 yaş üstündeki insanlarımıza fatura edeceksin öyle mi?

Gerçeklere maske takmaya çalışan sağlık bakanı açıklamıyor. Birini ben açıklayayım… İzmir'de hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan biri henüz 45 yaşındaydı.”

Kaynak: Sözcü/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ