İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği Zeytinburnu’ndaki 16/9 gökdelenin bulunduğu arsanın satışına ilişkin ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla yapılan şikâyete savcılık takipsizlik kararı verdi.

SAVCI HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR

Savcılığın “kovuşturmaya yer olmadığı” kararına 22 Ağustos’ta itirazda bulunan Mert, Cumhuriyet’e konuştu. Savcılığın hiçbir araştırma yapmadığını savunan Mert, “Savcı hiçbir şey yapmıyor, TMSF de savcılığa ihalelerin nasıl yapıldığına dair bilgi veriyor sadece. Banka işlemlerine bakılmadı” dedi.

İHALEYE TEK ŞİRKET KATILDI VE ALDI

İhaleye kimsenin katılmadığını, Toprak’ın 100 bin TL’lik arsayı 45 bin TL ile tek teklifle girerek ihaleyi aldığını söyleyen Mert, “İhale şartnamesine hiçbir şekilde uyulmuyor. Sadece bizim katılmamız sağlanılıyor. İlk ihalenin teminat mektubunu Tekstil Bankasının Merter şubesinden aldık. İkinci ihale için de Akbank’tan aldık. İhaleye başkaları da girseydi en az 145 bin TL giderdi. Böyle bir yerin ihalesine nasıl oluyor da sadece biz katılıyoruz? İhale ile ilgili bir şey olur diye de inşaatı, yine başka firmamız olan Astay İnşaat’a devretti” diye konuştu.

‘MİLYON DOLARLAR’


TMSF’de iken inşaat izni 1 emsal olan ve en fazla 6 katlı binaların yapılabileceği arazi, Toprak’a geçtikten sonra turizm ve ticaret alanına çevrilip İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaat izni 2.5 emsale çıkarıldı ve 36 kata varan rezidans izni verildi. İmar değişikliği ve mahkemenin tıraşlanma kararıyla ilgili de Mert, “Mahkemenin tıraşlanma kararına karşı İBB, çok maliyetli olduğu için iki firmanın yan yana gelmesine izin vermedi ve bunu sadece bir firma yapabileceğini belirterek tıraşlamanın önüne geçti. İmar değiştirildi. İBB bundan 8 milyon dolara yakın rüşvet aldı. İmar değiştirilmesiyle de grup 400-450 milyon dolar kazandı. Her şeyi yaptılar ama İstanbul’un siluetini bozdukları ortaya çıktı” iddiasında bulundu. Gökdelenlerde birçok AKP’li ismin de daire aldığı kamuoyuna yansımıştı.

TOPRAK: BİLMİYORUZ

Mesut Toprak, Mert’in 16/9 gökdelenlerin arsasını, AKP il binasının yapımından sonra, bizzat dönemin başbakanı tarafından önerildiğine dair iddiaları yalanladı, Toprak’ı hırsızlık ve yolsuzlukla suçlayarak işten çıkardıklarını, sorunları olduğunu söyledi. Toprak, ihaleye yalnızca kendi firmasının girme hakkında, TMSF’nin ihale ile ilgili ilan verip vermediğini bilmediklerini iddia edip değeri düşük olduğu için kimsenin katılmamasını da normal buldu. Arazinin emsalinin artmasının da normal olduğunu savunan Toprak, o bölgede birçok yerin emsal oranının değiştiğini belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ