Politika
06 Aralık 2021 ( 3100 görüntülenme )

103 Amiral Dava 'Hava Soğuyor'

Amiraller Bildirisi olarak bilinen soruşturmada iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 103 amiralin 'Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

AMİRALLER BİLDİRİSİ SUÇ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen ve kamuoyunda ‘Amiraller Bildirisi' olarak bilinen soruşturma tamamlanmış olup, düzenlenen iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiştir.

‘DEVLETİN GÜVENLİĞİNE KARŞI SUÇ İŞLEMEK İÇİN ANLAŞMA’
İddianame ile 103 şüphelinin 5237 Türk Ceza Kanunu’nun 316/1. maddesi kapsamında ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan cezalandırılmaları talep edilmiştir.

KANIT ‘BİLDİRİ’

Haklarında gözaltı tedbiri uygulananlarla birlikte bir kısım şüphelinin tüm dijital materyalleri incelenmiş, suça konu yazışmalar dijital inceleme raporlarıyla tespit edilerek iddianameye eklenmiştir” denildi.

SUÇUN OLUŞMASI İÇİN ELVERİŞLİ VASITA OLMASI GEREKİYOR
TCK’NUN Madde 316 (1) maddesi gereğince “Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir” şeklideki hüküm suçun işlenebilmesi için elverişli vasıtaların mevcudiyeti şart Koşuluyor.


ANAYASADA DÜŞÜNCE FİKİR AÇIKLAMAK SUÇ DEĞİL
ANAYASA MADDE 26. – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ