Politika
07 Eylül 2017 ( 2686 görüntülenme )

1.150 ODALI SARAY'A YAZLIK YAVRU!.. ELİAÇIK'TAN BÜYÜK TEPKİ!..

ELİAÇIK: YETİM HAKKIDIR, HARAMDIR, ATEŞTİR

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içinde yaklaşık bir buçuk milyon metrekare sit alanı talan edilerek yapılan 1150 odalı Başkanlık Sarayı ek binalarla her geçen gün daha da genişletilirken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için Marmaris Okluk Koyu’nda “Yazlık Saray” yapımına yönelik çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor.

Saray’ın yalnızca klima maliyetinin 3 milyon lirayı bulduğu öğrenildi.

ELİAÇIK: YETİM HAKKIDIR, HARAMDIR, ATEŞTİR

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, 'yazlık saraycık'a twitter hesabından tepki gösterdi. Eliaçık "Kışlık saray yetmedi, villa evler yetmedi, şimdi de yazlık saray yaptırıyor, sadece kiliması 3 milyon. Yetim hakkıdır, haramdır, ateştir." ifadelerini kullandı.

DÖRT ODALI KONUKEVİ YERİNE 300 ODALI SARAY

Yarattığı doğa tahribatı ve yüksek maliyetiyle tepki çeken Yazlık Saray’ın inşaat çalışmaları sır gibi saklanırken, Saray’ın yalnızca klima maliyetinin 3 milyon lirayı bulduğu öğrenildi. Uzmanlar bu bedelin binanın en az 350-400 odalı olacağı anlamına geldiğine dikkati çekiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İNTERNET SİTESİNDEN BU HABER KALDIRILDI

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde daha önce “16 dönümlük büyüleyici bir doğa dokusuna sahip Marmaris Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, birinci derece SİT alanı olduğu için inşaat yapma olanağı bulunmamaktadır. Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, 230 metrekare alan üzerine oturan, tek katlı, dört yatak odası ve salonu bulunan bir bina ile koruma personelinin kalabileceği prefabrik yapıdan oluşmaktadır” ifadeleriyle anlatılan konukevi yıkılırken, siteden de bu bilgi tamamen kaldırıldı.

 İnternet sitesinde Cumhurbaşkanlığı’na ait Huber Köşkü ve Müze Köşk tüm ayrıntılarıyla yer alırken, Okluk Koyu’ndaki konukevinin adı dahi geçmiyor.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, dört odalı konukevi yerine yapılacak Yazlık Saray’ın en az 300 odalı olduğunu ileri sürdü.

ÇİN SEDDİ GİBİ DUVAR


Etrafı Çin Seddi’ni andıran yaklaşık dört metre yükseklik ve kilometrelerce uzunluktaki duvarlarla çevrili alandaki inşaat çalışmaları sır gibi saklanıyor. Bölgeyi yakından bilenler yalnızca duvar yapımı için binlerce ağacın kesildiğini vurgulayarak, inşaatın yaratacağı doğa tahribatının boyutlarına dikkat çekiyor.

SİT ALANI İDİ, PLAN DEĞİŞTİRİLDİ

CHP’li Üstündağ, yemyeşil alanı çevreleyen duvarların Çin Seddi gibi “uzaydan bile görülebilecek” yükseklikte olduğuna dikkati çekerek, Yazlık Saray’ın yapımı başlamadan sit alanı olan bölgeyle ilgili plan değişikliği yapıldığını aktardı. 

Üstündağ, “Saray’ın olduğu Gökova 1/ 25 bin planda değişiklik yapılmış ve sit alanı olmaktan çıkarılmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluruyla tescil edilmiş durumda” dedi. 

İNŞAAT DOĞAYA ZARAR VERİYOR

İnşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini belirten Üstündağ, “Yazlığın yapımı yasal değildir. Kaçaktır ve çevreye zarar vermektedir. Söz konusu alanda yapılaşma yasa dışıdır. Koy, balıkçılığa dahi kapalı. Biraz ilerisi Akdeniz foklarının yumurtlama alanıdır” diye konuştu.

MALİYETİ YÜKSEK

Resmi açıklamalara göre, proje bedeli 1 milyar 370 milyon lira olarak açıklanmasına karşın Mimarlar Odası’nca en az dört buçuk milyar liraya mal olduğu belirtilen Beştepe’deki Saray gibi Yazlık Saray’ın maliyeti de şimdiden merak konusu oldu.

 BirGün’ün edindiği bilgiye göre, Yazlık Saray’da kullanılacak klima alımı için bedeli 3 milyon lirayı bulan sözleşme imzalandı. Uzmanlar klima maliyetinin 3 milyon lira olabilmesi için yapılacak binanın en az 350-400 odalı olacağı tahmininde bulunuyor.

Saray’ın yalnızca klimamaliyetinin 3 milyon lirayı bulduğu öğrenildi.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, 'yazlık saraycık'a twitter hesabından tepki gösterdi. Eliaçık "Kışlık saray yetmedi, villa evler yetmedi, şimdi de yazlık saray yaptırıyor, sadece kiliması 3 milyon. Yetim hakkıdır, haramdır, ateştir." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Birgün/ Cumhuriyet/ Yurt

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ