Eğitim
13 Kasım 2018 ( 2990 görüntülenme )

'1.1 MİLYON KİŞİYE YASAL TAKİP'

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Eylül 2018 Raporu yayımlandı.

TOPLAM KREDİ BORÇLUSU 1.1 MİLYON KİŞİ TAKİPTE

Buna göre, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 18 artarak 660 bine yükseldi.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, Ocak-Eylül 2018’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 1,1 milyon kişi oldu.

660 BİN KİŞİ KREDİ KARTINDAN YASAL TAKİPTE

Yılın 9 ayında bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 619 bin oldu.

YASAL TAKİP KAÇ GÜN İÇERİSİNDE BAŞLIYOR?

Kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman bankalar kendi kurumları adına bir idari takip başlatabilir. Yasal takipten sonra borç icra takibine kadar uzayabilmektedir. Yasal takibe gelmeden önce borcun önünde 3 ay kadar bir süre olduğunu bilmeniz gerekir. Yani 90 gün sonrasında borç yasal takibe girer. Ödeme yapmadığınız 90 günün sonunda artık borcunuzla hukuk bürosu ilgilenecektir.

90 günün sonunda hala daha borcunu edemeyen kişiler yapılandırma talebinde bulunabilir. Borcun toplam tutarını, faiz ücretlerini de ekleyerek ödeyebilir ve konut kredisinin tamamını kapatabilirsiniz.

BANKALARLA ANLAŞMA YOLUNA GİDİLİYOR MU?

Kredilerinizi öderken aksamaya uğratıyorsanız kredi notunuzda da çok ciddi bir düşüş yaşanacaktır. Böyle zamanlarda bankalar uzlaşmaya varmaya çalışsa da alternatif ödeme seçenekleri konusunda anlaşmak her zaman kolay değildir. Yani bir kredi kullanıcısının kredi notu düştüğü zaman söz hakkına daha çok sahip olan taraf ve inisiyatif kullanacak olan taraf banka olacaktır.

GECİKEN KREDİLER NEDENİYLE MAAŞLARA EL KOYULUR MU?


Yasal işlem başlatılması durumunda banka hesaplarınıza ve maaşlarınıza haciz koyulması mümkündür. Ancak maaşların maksimum yüzde 25’ine haciz gelebileceği için maaş hesabınızın tamamına el koyulması söz konusu olmaz. Hesaplarınıza gecikme nedeniyle haciz gelirse maaş hesabınızı ilgili kişilere bildirmeniz gerekecektir.

Kaynak: Sözcü/ Hürriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ